ECB tvrdo pritlačila v boji s infláciou v Eurozóne – aké sú výsledky?

Ekonomika Inflácia verzus ECB.
Inflácia verzus ECB. Zdroj: shutterstock.com/Andrey_Popov/Alexandros Michailidis
Okazio PCBitmarkets

Inflácia v eurozóne dosiahla svoj vrchol v októbri 2022 na úrovni 10,6 %. Odvtedy inflačné tlaky ustupujú, no napriek tomu ECB neplánuje meniť svoju reštriktívnu menovú politiku. Posledné zvýšenie o 50 bázických bodov je pravdepodobným scenárom aj pre ďalšie zasadnutie. Cieľom je podľa správy Econintersect, dosiahnutie úrovne 2 %.

ECB bojuje s infláciou

Ako vidíme na grafe nižšie, úroveň inflácie v eurozóne podľa Tradingeconomics ustupuje už niekoľko mesiacov po sebe. Od októbrového maxima sme sa dostali v súčasnosti o 2,1 % nižšie, no v medziročnom porovnaní dosahuje inflácia stále nárast. Navyše, súčasnú hladinu 8,50 % stále nemôžeme považovať za prijateľnú.

“Existujú významné dôkazy o tom, že menová politika nastupuje. Pokiaľ ide o energiu, potraviny a tovary, existuje veľa indikátorov, ktoré hovoria, že inflačné tlaky vo všetkých týchto kategóriách by sa mali o niečo znížiť,” povedal hlavný ekonóm ECB Philip Lane.

Inflácia v eurozóne ustupuje.

Inflácia v eurozóne ustupuje. Zdroj: Tradingeconomics 

Konkrétne na Slovensku môžeme byť svedkami nadpriemernej inflácie na úrovni 15,1 %. Napriek tomu máme najnižší nárast cien a úrokov spomedzi krajín V4. ECB dokonca očakáva, že miera inflácie má do konca roku klesnúť na úroveň 5 %. Všetky tieto témy si môžete detailnejšie prečítať v nasledujúcich článkoch:

Ak inflácia klesne, podnikatelia ceny neznížia

Rusko-ukrajinský vojenský konflikt je stále najväčšou hrozbou, ktorá by mohla pozitívne vyhliadky o potlačení inflácie ECB zatieniť. Ceny v súčasnosti ustupujú a z tohto dôvodu je potrebné monitorovať aj mzdy. Ak by totiž nastala situácia, že reálne mzdy by nestihli narásť viac ako inflácia, obyvatelia by sa cítili ochudobnení.

V poslednom roku sme boli svedkami extrémneho rastu cien bežných tovarov a služieb. Je ale nepravdepodobné, že po znížení inflácie budú napríklad ceny potravín klesať. Podnikatelia totiž budú chcieť dohnať straty spôsobené pandémiou a vojnou. Preto je nevyhnutné aby rástli aj reálne mzdy, bez ktorých nebude možné opätovne naštartovať dopyt.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sú výrazne chudobnejší: Reálna mzda klesla najviac za posledných 22 rokov

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.