- Dôchodkové úspory takmer dvoch miliónov Slovákov sa ocitli v ohrození.
- Minister práce Erik Tomáš oznámil plány na otvorenie druhého piliera.
- Štát by tak mohol získať stovky miliónov eur na konsolidáciu.
Reálne vplyvy na budúce dôchodky
Pre koho by vystúpenie z druhého piliera skutočne predstavovalo výhodu? Experti sa zhodujú, že benefit by mohli pocítiť predovšetkým osoby s podpriemernou mzdou a vyšším vekom, ktoré nemali dostatok času alebo prostriedkov na vytvorenie dostatočnej úspory.
Treba však zdôrazniť, že takéto rozhodnutie má dlhodobé následky. Hoci v súčasnosti môže štátny dôchodok vyzerať výhodnejšie pre niektoré skupiny obyvateľstva, demografické trendy naznačujú, že v budúcnosti sa pomer môže zmeniť v prospech kombinovaného dôchodku z oboch pilierov.
Budúcnosť dôchodkového sporenia na Slovensku
V odborných kruhoch sa diskutuje aj o alternatívnej možnosti zníženia percentuálneho odvodu do druhého piliera zo súčasných 4 %, čo by taktiež prinieslo úspory štátnemu rozpočtu, aj keď za cenu nižších budúcich dôchodkov pre sporiteľov.
Aktuálne je v druhom pilieri zapojených takmer dva milióny občanov Slovenska s celkovými úsporami dosahujúcimi 16 miliárd eur. O tom, či dôjde k otvoreniu piliera a za akých podmienok, sa rozhodne v najbližšom období.
Výsledok tejto diskusie bude mať zásadný vplyv nielen na krátkodobú finančnú situáciu štátu, ale predovšetkým na dlhodobú stabilitu dôchodkového zabezpečenia obyvateľov Slovenska.