Dovolenka bez alkoholu: Obľúbená destinácia „bojuje” proti turistom bizarnými zákazmi

  • Obľúbené ostrovy sa snažia urobiť všetko pre to, aby sa zbavili turistov.
  • Masový turizmus už lezie domácim poriadne na nervy.
  • Prijali striktné zákazy, ktoré návštevníkov nepotešia.
Off topic Turistické destinácie bojujú proti turistom
Turistické destinácie bojujú proti turistom. Zdroj: Reprofoto/IG/UshuaiaIbiza
BitmarketsBitmarkets

Baleárske ostrovy patria medzi obľúbené turistické destinácie v Európe. Nachádzajú sa pri východnom pobreží Španielska, kam ročne lietajú tisíce Slovákov.

Ako informuje portál The Sun, na viacerych ostrovoch sa nedávno rozhodli prijať prísne opatrenia. Chcú ním bojovať proti nadmernému pitiu alkoholu a s ním súvisiacej hlučnosti či nevhodnému správaniu turistov.

Turistické destinácie započali boj proti turistom

Prísny zákaz

Najnavštevovanejšie ostrovy ako Mallorca, Ibiza, ale aj Menorca a Formentera, zavádzajú zákaz predaja alkoholu od 21:30 večer do 8:00 ráno. Toto opatrenie vstúpilo do platnosti ihneď s cieľom predísť problémom v nadchádzajúcej turistickej sezóne.

Zavedenie takéhoto zákazu je reakciou na problémy, ktoré spôsobovali hlavne mladí turisti v obľúbených klubových mestách ako Llucmajor, Palma, Calvia (známe tiež ako Magalluf) a Sant Antoni na Ibizy.

V týchto lokalitách dochádzalo k vážnym prípadom porušovania verejného poriadku. To vyvolávalo nevôľu nielen medzi miestnymi obyvateľmi, ale aj u vlády.

Škrt cez rozpočet aj pre párty plavby

Okrem zákazu predaja alkoholu tiež zakázali „párty lodiam” plaviť sa do vzdialenosti jednej námornej míle (1,85 kilometra) od vyššie menovaných mest.

Takisto platí, že v týchto končinách už nemôžu na lode nastupovať ďalší pasažieri z týchto lokalít. Tento krok by mal výrazne obmedziť možnosti nočného života, ktoré bývalo pre mnohých turistov hlavným lákadlom.

Opatrenia prichádzajú v nadväznosti na predchádzajúce regulácie z roku 2020. Tie sa snažili obmedziť „happy hours”, „pub crawly” a ponuky typu „dva nápoje za cenu jedného”. Tieto kroky sa rozhodli prijať v dôsledku narastajúcej frustrácie miestnych obyvateľov, ktorí sa snažia chrániť kvalitu svojho života pred negatívnymi dopadmi masového turizmu.

Hrozí pokuta

Starosta mesta Palma, Jaime Martínez, vyjadril nádej, že nové zákony prispejú k napraveniu nevhodného správania a budú krokom k zabezpečeniu civilnejších podmienok pre obyvateľov aj návštevníkov. Podľa nových pravidiel môže každý, kto poruší zákaz predaja alkoholu, čeliť pokute v rozsahu od 1 500 do 3 000 eur.

Protesty naprieč krajinou neutíchajú

Obyvatelia Ibizy sa chystajú pridať k rastúcim protituristickým protestom, ktoré sa šíria po celej krajine, píše Standard. Aktivistická skupina s názvom Prou Eivissa (Dosť Ibiza) vyzýva miestnych, aby sa 24. mája zúčastnili protestu za obmedzenie turizmu na tomto obľúbenom španielskom ostrove, ktorý je známy svojou párty scénou.

Podobné protesty už prebehli aj na iných turistických miestach, ako je Tenerife. Tu miestni obyvatelia vyhlásili hladovku, aby vyjadrili svoju frustráciu.

Hovorkyňa skupiny, Xaquelina Ana Perry, uviedla, že ich skupina sa snaží bojovať proti „typu turizmu, ktorý je na náš ostrov pritiahnutý.”

Naopak, vítame každého, kto si praje vychutnať našu lokálnu kultúru, gastronómiu, miestne tradície, krásne pláže a zátoky. Sme len proti masifikácii turizmu, ktorý je na náš ostrov pritiahnutý. Ostrov je presýtený, najmä nelegálnym prenájmom, a našich 572 štvorcových kilometrov to už ďalej neznesie.

Ibiza spolu so svojím južným sesterským ostrovom Formentera ročne pritiahne milióny turistov. Aj keď je ostrov označený ako lokalita svetového dedičstva UNESCO a snaží sa prezentovať ako rodinná destinácia, je najviac známy svojím pulzujúcim nočným životom a letnou scénou elektronickej tanečnej hudby.

Ostrov tak zápasí so svojím imidžom. Získal si svoju povesť najmä pre drogovú konzumáciu a obchod, ktorá vyhovuje jeho párty turizmu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Skupina Prou Eivissa vo svojom vyhlásení uviedla, že urobí všetko pre „udržateľnú a vyváženú budúcnosť pre blaho a rast miestnych obyvateľov v súlade s typom turizmu, ktorý si praje rešpektovať a užívať si rozmanitosti tohto krásneho ostrova.”

Na dosiahnutie tohto cieľa aktivisti vyzývajú úradníkov, aby zaviedli zákon obmedzujúci počet vstupujúcich vozidiel. Tiež žiadajú súbor opatrení zahŕňajúcich „udržanie moratória na turizmus, stimuly pre hoteliérov na zníženie kapacity, ochranu obyvateľov a boj proti nelegálnemu prenájmu.”

txbPepe Unchained mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.