Dotkne sa to aj Slovákov: Inflácia v eurozóne podľa ECB nebude klesať podľa očakávania

Ekonomika Inflácia v eurozóne klesá pomalšie
Inflácia v eurozóne klesá pomalšie. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/nitpicker
Memex PC bannerBitmarkets

Európska centrálna banka (ECB) uviedla, že inflačné očakávania spotrebiteľov, vychádzajúce z prieskumov, sa výrazne zhoršili. Podľa správy News Bitcoin Európania veria, že inflácia bude v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov okolo 5 %, čo je nárast o 0,4 % v porovnaní s februárovými hodnotami.

Inflačné očakávania sa zhoršili

Najnovší prieskum spotrebiteľských očakávaní (CES) ukázal, že sentiment na trhu nie je ani zďaleka pozitívny. CES vychádza z online prieskumu 14 000 plnoletých spotrebiteľov z Belgicka, Nemecka, Španielska, Francúzska, Talianska a Holandska. Správa následne slúži ako pomocný nástroj pri tvorbe analýzy ECB.

Inflačné očakávania spotrebiteľov v eurozóne.

Inflačné očakávania spotrebiteľov v eurozóne. Zdroj: ECB CES

Podľa údajov z Tradingeconomics je miera inflácie v eurozóne v čase písania článku na úrovni 7 %, čo je o 0,1 % viac ako v marci. Zároveň ide o prvý medzimesačný rast inflácie od októbra 2022, kedy bol dosiahnutý vrchol na hladine 10,6 %. Dôvodom je predovšetkým neschopnosť niektorých členských štátov potlačiť rast cien. Inflácia rástla napríklad v Španielsku z 3,3 % na 4,1 %, v Holandsku zo 4,4 % na 5,2 %, v Taliansku zo 7,6 % na 8,3 % a v Rakúsku z 9,2 % na 9,8 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inflácia na Slovensku zaostáva

Inflácia na Slovensku je na úrovni 14,8 % a klesla medzimesačne o 0,6 %, čím vzniklo polročné minimum. Aj keď začala klesať, tempo znižovania cien je zanedbateľné v porovnaní s priemerom eurozóny alebo USA. Hlavným dôvodom vysokej inflácie na Slovensku je sektor potravín, kde bol zaznamenaný rast z úrovne 27,8 % na rekordných 28,2 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Zhoršené očakávania spotrebiteľov prichádzajú uprostred uplatňovania reštriktívnej menovej politiky zo strany ECB. Centrálna banka opäť zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov na poslednom zasadnutí a očakáva sa, že rast bude pokračovať zo súčasných 3,75 %, do konca roka až na úroveň 4,25 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci môžu ticho závidieť – Toto sú krajiny s najnižšou infláciou v Európe

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.