Dokáže energeticky náročná ťažba kryptomien prežiť ďalšie vládne útoky?

Novinky Prežije ťažba kryptomien tvrdé obdobie?
Prežije ťažba kryptomien tvrdé obdobie? Zdroj: Shutterstock, SPF
BitmarketsKvakomat mobil

Ťažba kryptomien priťahuje v poslednom období čoraz väčšiu pozornosť najmä zo strany ekologických organizácií. Väčšina štátov a svetových vlád vidí túto oblasť negatívne, no je ťažké ju zastaviť, keďže popularita kryptomien neustále rastie.

Ťažba kryptomien

Dokáže tento najdôležitejší sektor kryptomien prežiť aj pod tvrdým nátlakom niektorých svetových vlád? Prvou krajinou, ktorá sa do boja s ťažbou pustila naozaj zostra, je Čína. Táto krajina uviedla ako hlavný dôvod zákazu BTC jeho zdokumentovaný vplyv na klimatické zmeny. Otázka je, či bol čínsky útok natoľko silný, že by ovplyvnil aj ďalšie krajiny.

Prečítaj si tiež: Binance dúfa, že expandovaniu do Ruska pomôže nový regulačný rámec

Najväčším problémom ťažby kryptomien je uhlíková stopa, ktorú na planéte zanecháva. V súčasnosti je menej ako jedna tretina globálnej elektrickej energie pôvodom z obnoviteľných zdrojov. Ak by sa tento podiel v plnej miere využíval na ťažbu kryptomien, stále by to bolo málo na trvalú udržateľnosť.

Po čínskom exode prešla pomerne krátka doba a USA sa už môžu pýšiť najvyššou pozíciou v oblasti ťažby kryptomien. Spojené štáty sa jednoducho chopili šance a stali sa globálnym ťažobným centrom. Podľa najnovších správ existujú krajiny, ktoré chcú USA konkurovať. Ide o dobre známy Kazachstan, kde sa opäť vo veľkom rozbieha ťažba. Pridáva sa aj Malajzia. V Európe sa o ťažbu najviac zaujímajú krajiny ako Nemecko a Írsko. Na blízkom východe je to Irán.

Snaha o udržanie ťažby kryptomien je silná, no otázkou zostáva, či bude úspešná. Bitcoin tu máme od roku 2008. Otvoril dvere na ceste k novej digitálnej ekonomike. Jeho model proof-of-work bol veľkým objavom decentralizácie, no jeho účinnosť predstavuje časovanú bombu, ktorá môže v krátkom období explodovať. Ani krajiny ako USA nemôžu donekonečna využívať BTC. Skôr sa budú pozerať po energeticky menej náročných projektoch. Dopyt po kryptomenách bude zrejme naďalej rásť a tak by mal prežiť aj ťažobný sektor. No cieľom je určite ekologicky menej náročná cesta.

Kvakomat PC bannerFlockers mobil

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

3

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

4

Možno máte doma skrytý poklad. Stará haraburda z vás spraví boháča

5

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.