- Zákon o sociálnom zabezpečení rozlišuje I. a II. pracovnú kategóriu.
- Pôvodne legislatíva umožňovala zníženie dôchodkového veku na 55 a 58 rokov.
Aby ste mohli odísť do vytúženho dôchodku, musíte splniť isté veci. V prvom rade musíte dosiahnuť vopred stanovený vek, píše portál Finsider.sk.
Nie je však nemožné odísť do dôchodku skôr. Podarí sa to napríklad ženám, ktoré majú deti, no aj ľuďom, ktorí za svoj život odpracovali 40 rokov. Slovenské zákony taktiež stále umožňujú určitej skupine ľudí odísť do dôchodku vo veku 55 až 59 rokov, ak splnia podmienky stanovené ešte v roku 1988.
Skorší odchod do dôchodku môže zaujímať ľudí, ktorých zamestnanie patrí do pracovných kategórií. Tieto kategórie definoval zákon o sociálnom zabezpečení, ktorý pred dvadsiatimi rokmi nahradil zákon o sociálnom poistení. Podľa Martina Kontúra, hovorcu Sociálnej poisťovne, poukazuje na to, že nárok na skorší odchod do penzie pri zaradení do určitých pracovných kategórií sa zachoval vďaka prechodným ustanoveniam.
„Poistenec, ktorý odpracoval potrebný počet rokov v pracovnej kategórii podľa zákona o sociálnom zabezpečení, má nárok na skorší odchod do dôchodku,” uvádza hovorca.
Zákon o sociálnom zabezpečení rozlišuje I. a II. pracovnú kategóriu, čo sú konkrétne povolania, pri ktorých majú ľudia nárok na skorší odchod do dôchodku. Podľa M. Kontúra sa tieto povolania uvádzajú aj v ministerských zoznamoch.
Hovorca ďalej ozrejmuje, že ide o zoznamy, v ktorých sa presne uvádza druh pracovnej činnosti, a do ktorej pracovnej kategórie sa táto činnosť radí. V prípade, že ide o I. pracovnú kategóriu, v zozname stojí aj znížený dôchodkový vek.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ako to funguje?
To znamená, že pokiaľ osoba v danom zamestnaní odpracovala daný počet rokov, do penzie môže odísť už vo veku od 55 do 59 rokov. Za bežných okolností by túto možnosť dostal až vo veku 63 rokov a dva mesiace.
Pôvodne legislatíva umožňovala zníženie dôchodkového veku na 55 a 58 rokov. Neskôr však došlo k prijatiu úpravy, ktorá rozdelila zníženie na 55, 56, 57, 58 a 59 rokov. Tým sa dôchodkový vek mierne zvýšil, ale zároveň sa s vyšším vekom znižuje aj počet požadovaných odpracovaných rokov.
Pri každom z uvedených dôchodkových vekov je základnou podmienkou, aby budúci dôchodca odpracoval minimálne 25 rokov. Hovorca Sociálnej poisťovne upozorňuje, že zníženie dôchodkového veku je dnes už zriedkavé, pretože zamestnania boli do pracovných kategórií zaraďované len do konca roka 1999.
V prípade, že by osoba chcela odísť do dôchodku po dovŕšení 55 rokov, musela by splniť niekoľko podmienok. Napríklad by pred rokom 2000 musela odpracovať minimálne 15 rokov v baníctve so stálym pracoviskom pod zemou v hlbinných baniach. Možnosťou je aj odpracovanie minimálne 10 rokov v uránových baniach.
Podmienku na skorší odchod do dôchodku spĺňa aj ten, kto odpracoval 20 rokov v baníctve, staval podzemné stavby baníckym spôsobom, bol členom leteckých posádok alebo posádky námorných lodí, pracoval v hutách alebo ťažkých chemických prevádzkach, bol kesonárom či potápačom, alebo pracoval v prostredí s ionizujúcim žiarením, v jadrových elektrárňach či pri obsluhe cyklotrónu a výskumného reaktora.