Starobné a invalidné dôchodky vyplácané po dovŕšení dôchodkového veku sa zvyšujú na sumu minimálneho dôchodku. Dôchodky vo zvýšenej sume vypláca Sociálna poisťovňa (SP) v októbrových výplatných termínoch automaticky, nie je potrebné o zvýšenie žiadať. Celkovo ide približne o 102 000 penzií, z toho 47 000 poberateľom vznikol nový nárok na minimálny dôchodok. V piatok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.
Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, predstavuje od 1. októbra 145 %, namiesto doterajších 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Od 1. októbra sa tak základná suma minimálneho dôchodku zvýšila z doterajších 365,7 eura na 398,9 eura mesačne.
Dôchodok má Slovákov chrániť pred stavom hmotnej núdze
Zvýšenie súm minimálneho dôchodku súvisí so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. „Účelom minimálneho dôchodku je chrániť poberateľa dôchodku pred stavom hmotnej núdze, preto sa sumy minimálneho dôchodku zvýšili tak, aby poberateľ starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku nebol na pomoc v hmotnej núdzi odkázaný,” priblížil Kontúr.
Základná percentuálna suma minimálneho dôchodku 145 % sa zvyšuje o 0,5 % na 2,5 % za 31. až 39. rok. O 3 % ako doteraz za 40. až 49. rok, a tiež o 5 % rovnako ako doteraz za 50. až 59. rok. Za 60. a každý ďalší rok dôchodkového poistenia sa základná suma zvýši o 7,5 % namiesto doterajších 7 %.
Poberatelia starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorých sa zmeny týkajú, budú informovaní rozhodnutím. Rozhodnutie o minimálnom dôchodku sa doručuje elektronicky poberateľom s aktivovanou elektronickou schránkou a poštou poberateľom bez aktivovanej elektronickej schránky.
Prečítajte si aj: Nie všetci penzisti majú nárok na 13. dôchodok. Kto ho dostane a kto nie?