Dôchodky Slovákov sú ohrozené. Nestačia už ani 4 piliere

  • Dôchodky Slovákov čakajú v budúcnosti výrazné zmeny.
  • Demografický vývoj vytvorí enormný tlak na existujúci systém.
  • Štvorpilierové zabezpečenie už nepostačuje na dôstojnú starobu.
Ekonomika Dôchodky Slovákov sú ohrozené
Dôchodky Slovákov sú ohrozené. Zdroj: shutterstock.com/LightField Studios/Skrypnykov Dmytro
BitmarketsKvakomat mobil

Dôchodky sa na Slovensku stávajú čoraz horúcejšou témou, ktorá sa týka každého z nás. Slovenský dôchodkový systém čelí vážnym výzvam, ktoré v najbližších rokoch výrazne zosilnejú. Demografický vývoj, nízke valorizácie a nedostatočné vlastné úspory vytvárajú nebezpečný mix, ktorý môže pripraviť budúcich penzistov o pokojnú starobu.

Valorizácia dôchodkov v roku 2025 je len minimálna

Sociálna poisťovňa zvyšuje v roku 2025 dôchodky len o 2,1 %. To je výrazne menej než v predchádzajúcich rokoch. Táto suma odráža medziročný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov roka 2024. Pre priemerného dôchodcu to znamená zvýšenie len o niekoľko eur mesačne, čo nepokryje skutočný nárast životných nákladov.

„Kto chce trhať plody o 20 rokov, má najvyšší čas začať sadiť stromy – treba začať budovať dôchodkové úspory,” vysvetľuje Pavel Škriniar, finančný analytik. Toto prirovnanie k záhrade presne vystihuje problém, ktorému Slovensko čelí.

Dôchodky a demografická hrozba

Odborníci varujú, že situácia sa bude zhoršovať. V nasledujúcich 20 rokoch výrazne narastie počet dôchodcov o takzvané Husákove deti, čo vytvorí enormný tlak na prvý pilier. Je veľmi otázne, či príjmy štátu budú stačiť na pokrytie všetkých nárokov budúcich penzistov.

Slováci sa už nemôžu spoliehať na dôchodky od štátu

Slováci sa už nemôžu spoliehať na dôchodky od štátu. Zdroj: shutterstock.com/Dmytro Zinkevych/Ksrypnykov Dmytro

Podľa údajov Sociálnej poisťovne sa dôchodkový vek postupne predlžuje. Pre ľudí narodených v roku 1967 sa dôchodkový vek prvýkrát stanoví na 64 rokov a jeden mesiac. Tento trend bude pokračovať, pričom niektoré generácie môžu ísť do riadneho dôchodku až po dovŕšení 70 rokov.

Od štyroch k piatim pilierom

Doteraz sme poznali štyri piliere dôchodkového zabezpečenia, ktoré zahŕňali:

  1. pilier – Sociálna poisťovňa.
  2. pilier – Starobné dôchodkové sporenie.
  3. pilier – Doplnkové dôchodkové sporenie a PEPP.
  4. pilier – Daňovo zvýhodnené investovanie.

Odborníci však dnes hovoria, že tieto štyri piliere už nebudú stačiť. Pavel Škriniar zo Swiss Life Select navrhuje pridať piaty pilier – poistenie a bankové sporenie. Tento koncept nazýva „päťpilierový dôchodok” a predstavuje ho ako komplexné riešenie pre zabezpečenie príjmu v starobe.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.