- Erik Tomáš uviedol, že nárast predčasných dôchodkov sa oproti roku 2022 zvýšil o 200 %.
- Vek nebude to jediné, čo bude rozhodovať o odchode do dôchodku.
Zároveň sa podľa ministra vyhovelo aj požiadavke Európskej komisie. Tá totiž žiadala prijatie opatrenia, ktoré bude regulátorom udržateľnosti dôchodkového systému. Ak by k dohode nedošlo, Slovensko by mohlo prísť o časť peňazí z plánu obnovy.
„Po našom kroku a po kroku Ministerstva financií SR, ktoré upravilo výdavkové limity, už nič Slovensku nehrozí a v najbližších týždňoch očakávame vyplatenie štvrtej platby z plánu obnovy vo výške 930 miliónov eur,” objasnil Tomáš.
Šéf rezortu práce tiež oznámil, že sa začali diskusie o prípadnom zavedení reálneho dôchodkového stropu, ktorý by reflektoval náročnosť povolania. „Je zrejmé, že človek pracujúci manuálne má iný stupeň opotrebovania ako ten, ktorý pracuje v kancelárii,” uzavrel.
Ako sa na Slovensku určuje dôchodkový vek?
V roku 2021 vstúpil do platnosti zákon, ktorý hovoril, že každý poistenec má stanovený vek odchodu do dôchodku. V prípade mužov sa do úvahy bral iba dosiahnutý vek, no pri ženách išlo taktiež o počet vychovaných detí.
Po tom, čo prišla novela zákona o sociálnom poistení, došlo v prvom dôchodkovom pilieri k zmenám.
Za zmienku stojí napríklad ukončenie zastropovania veku odchodu do dôchodku. Aktuálne ho už nebude určovať tabuľka, ale automat, ktorý sa viaže na strednú dĺžku dožitia. Tento automat ovplyvní všetkých ľudí, ktorí sa narodili po roku 1967.