Do čoho sa oplatí investovať? Toto je rozdiel v zdaňovaní kryptomien a fondov

Sponzorované články Nový ekologický token zaujal verejnosť
Nový ekologický token zaujal verejnosť. Zdroj: etuktuk.io
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

V lete 2023 zákonodarcovia na Slovensku prijali novelu zákona, ktorá potešila najmä  investorov do digitálnych aktív. Jej náplňou totiž bolo zníženie daní z kryptomien, ale aj z podielových fondov. Nová garnitúra však v rámci konsolidačného balíka prijaté zmeny zrušila. Zdaňovanie digitálnych mien a ďalších investičných nástrojov tak podlieha predošlej forme zákona.

Pre viacerých investorov tieto zmeny môžu byť mätúce. Preto sme sa rozhodli spísať, aké daňové povinnosti majú investori do kryptomien, ETF a podielových fondov. Príručka sa hodí najmä teraz, v čase blížiaceho sa termínu odovzdávania daňových priznaní na Slovensku.

Kúpiť eTukTuk

Kryptomeny sa 7 % dane nedočkajú

Novela zákona z roku 2018, ktorá upravuje aj zdanenie virtuálnych mien, vošla do platnosti narýchlo. V tom čase totiž prebiehal bull run, čo na Slovensku zvýšilo počet investorov do kryptomien. Dovtedy však nákup ani zisky z predaja či výmeny kryptomien nepodliehali žiadnej daňovej regulácii, čo vláda zmenila rýchlo ušitým zákonom. Ten sa následne stal pre držiteľov a obchodníkov s kryptomenami takmer likvidačný. Zo zisku totiž museli odviezť 33 % a v niektorých prípadoch až 39 %.

V minulom roku však prišla nádej. Úprava zákona plánovala znížiť dane zo zisku na 7 % a zaviesť takzvaný ročný test. To znamená, že 7% daň z predaja kryptomien by vám začala platiť až keby ste sa kryptomeny rozhodli predať po roku ich vlastníctva. V prípade, že by ste kryptomeny predali do 1 roka od nákupu, museli by ste platiť daň 19, respektíve 25 %. Zároveň novela zrušila povinný odvod do zdravotnej poisťovne vo výške 14 %.

Investorov do digitálnych mien potešil aj zánik platenia daní z výmeny jednej kryptomeny za druhú. Do základu dane by ste tiež nemuseli zahŕňať príjmy zo stakingu a ťažby kryptomien. Tento príjem by sa zdanil až v prípade, keby ste sa kryptomenu rozhodli predať. Navyše, ak by pri predaji kryptomien váš zisk oproti nákupnej cene nepresiahol 2 400 €, boli by ste od dane oslobodení úplne.

Bohužiaľ, nová vláda schválila konsolidačný balíček, ktorý zrušil vyššie spomenuté zmeny len mesiac pred nadobudnutím ich platnosti. Zníženia daní z kryptomien sa tak nateraz nedočkáme. Aj v roku 2024 preto platí pôvodná forma zdaňovania. Zo ziskov kryptomien je potrebné platiť 20, respektíve 25 % daň + 14 % odvod do zdravotnej poisťovne.

Vysoké dane z dividend z ETF aj z predaja podielových fondov

V pôvodnom znení zostali aj daňové povinnosti pre ETF a podielové fondy. Hoci mala zrušená novela aj v tomto prípade priniesť investorom isté výhody, nič z toho sa do praxe nedostalo. Medzi úľavy patrilo trojročné skúšobné okno a oslobodenie podielových fondov od zrážkových daní, rovnako po troch rokoch.

Dnes však stále platí, že pri predaji ETF do jedného roka od ich nákupu zaplatíte daň 19 % zo zisku + 14% odvod do zdravotnej poisťovne. Výhodou však je, že si zo zisku môžete odrátať 500 € a 19 % zaplatiť z jeho zvyšku. Zároveň platí, že ak ETF predáte po uplynutí jedného roku, neplatíte nič.

V prípade, že fondy obchodovateľné na burze (ETF) vyplácajú dividendy, máte rovnako povinnosť z dividend platiť 19 % daň, teda vo výške daní z kapitálových príjmov. Rovnaké daňové zaťaženie prislúcha aj pri predaji podielových fondov. Pri tuzemskom zdanení sa zároveň stále uplatňujú zrážkové dane.

Prihliadnutím na aktuálnu legislatívu o daňových odvodoch pre investorov najlepšie vychádzajú fondy obchodovateľné na burze (ETF). Obchodníkom s kryptomenami zostávajú dve možnosti. Buď môžete investovať do relatívne nových a čoraz populárnejších bitcoinových ETF, ktoré nájdete v ponuke online brokerov.

Druhou možnosťou je pokračovať v investíciách do kryptomien a dúfať, že sa už raz schválený zákon opäť stane realitou. Na kryptotrhu je totiž veľa nových a atraktívnych projektov a skorá investícia do nich vám môže zabezpečiť vysoké zisky. Medzi podobné kryptomeny patrí zelený token eTukTuk.

eTukTuk je prvým udržateľným riešením v doprave, ktoré funguje na blockchaine Binance

Projekt eTukTuk má ambíciu spôsobiť revolúciu v zdieľanej doprave. Víziou projektu je vybudovať udržateľnú sieť prevádzkovania elektrických tuk tukov v rozvojových krajinách. Práve tuk tuky patria v štátoch ako Srí Lanka či Thajsko k najväčším znečisťovateľom ovzdušia emisiami oxidu uhličitého. Problémom je, že pre milióny šoférov tuk tukov je táto práca jediným zdrojom ich živobytia.

Z finančného aj environmentálneho hľadiska nie je prevádzka tuk tukov v súčasnej forme udržateľnou. V južnej Ázii a Afrike je situácia s CO2 taká kritická, že emisie v priemere znižujú vek dožitia o 1,5 až 3 roky. Preto iniciatíva projektu eTukTuk prichádza s riešením. Chcú vyrábať elektrické tuk tuky, ktoré budú využívať integrovanú nabíjaciu sieť a aplikáciu s umelou inteligenciou. Celý balík riešení zároveň bude fungovať na blockchaine Binance.

Základným kameňom siete zdieľanej ekonomiky je natívny token TUK. Ten bude po spustení slúžiť ako platidlo za využívanie nabíjacej siete, pričom časť príjmov nabíjacích staníc pôjde partnerom zodpovedných za správu týchto staníc. Šoféri tiež budú môcť nabíjať svoje tuktuky so zľavou, a to v prípade, že zaplatia prostredníctvom TUK. Zároveň im platforma eTukTuk dá k dispozícii AI aplikáciu. Tá im v reálnom čase prepočíta najvýhodnejšiu trasu, upozorní na blížiaci sa servisný interval a nakoniec všetky dáta poskytne na ďalší vývoj elektromobility.

Prínos, ktorý kryptomena ponúka, detailná roadmapa, ale aj nezávislý audit. To sú vlastnosti eTukTuk, ktoré investorov najviac oslovili. Výsledkom je, že od spustenia predpredaja tokenu TUK vložili do projektu viac ako 1,5 milióna dolárov.

Príležitosť niekoľkonásobnej návratnosti investícií môžete využiť aj vy, keďže aktuálna cena jedného tokenu TUK je 0,0275 dolára. No a kým sa celý systém spustí, máte možnosť zakúpené tokeny stakovať s ročnou odmenou 151 %.

Momentálna úprava daňových povinností na Slovensku nepatrí medzi tie najatraktívnejšie. Avšak príležitosti zisku z investície do kryptomien je viac než lákavá. Najmä ak ide o projekty s hlbším poslaním, do ktorých eTukTuk patrí. Investovanie do kryptomien je však stále rizikové, preto si nezabudnite spraviť aj vlastný prieskum trhu.

Web eTukTuk

Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.

Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o či si môžete dovoliť prísť!

Okazio PCSolaxy mobil banner