- Dlh v USA dosahuje úroveň takmer 34,5 bilióna dolárov
- V súčasnosti je tempo rastu 1 bilión dolárov za 100 dní
- Dlh rastie predovšetkým kvôli znižovaniu daní, stimulačným programom a zvyšovaniu vládnych výdavkov
Národný dlh v USA je dlhodobo ten najväčší na svete a z roka na rok láme nové rekordy. S rastúcim dlhom majú problém takmer všetky krajiny sveta a preto sa názor, že dlh nikdy nebude splatený, stáva čoraz populárnejší. V USA dosahuje úroveň takmer 34,5 bilióna dolárov a rýchlo sa zvyšuje.
Americký dlh láme rekordy
Tempo, ktorým sa navyšuje národný dlh USA, je závratné. Približne za 100 dní dôjde k nárastu až o 1 bilión dolárov. Takže nie len absolútna hodnota, ale aj tempo rastu láme rekordy. Tu ale problémy nekončia. Ak totiž vydelíme celkový dlh počtom obyvateľov, zistíme, že každý Američan dlhuje už pri narodení 100 000 dolárov, čo je 10-krát viac v porovnaní s Čínou.
Hrubý domáci produkt (HDP) USA je približne 27,3 bilióna dolárov. Ak dáme do pomeru verejný dlh a HDP, dostaneme 91 %. To je ale stále nič oproti krajinám ako Japonsko (297 %) alebo Grécko (226 %) podľa údajov USdebtclock.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Prečo rastie dlh v USA
Všeobecne národný dlh rastie predovšetkým kvôli znižovaniu daní, stimulačným programom a zvyšovaniu vládnych výdavkov. Rovnako klesajú aj daňové príjmy spôsobené nezamestnanosťou. Nie je ale možné určiť jednu konkrétnu príčinu.
Je potrebné zdôrazniť, že USA si môže dovoliť hospodáriť s vyšším fiškálnym deficitom a akumulovať viac nominálneho dlhu, ako väčšina ostatných krajín na svete. Dôvodom je, že americká ekonomika zrejme bude v dlhodobom horizonte dosahovať lepšie výsledky a udrží si rast reálneho HDP na úrovni približne 2 % ročne. Napríklad taká eurozóna má s týmto stabilným rastom väčšie problémy.
Zvyšujúci sa dlh najväčšej ekonomiky na svete má zásadný efekt aj na globálne trhy. Dlh totiž ide ruka v ruke s infláciou, proti ktorej môžu byť niektoré aktíva efektívne. Preto protiinflačné aktíva ako zlato alebo Bitcoin momentálne prerážajú historické maximá. Samozrejme je to len jeden z viacerých dôvodov.
S každým ďalším rokom stúpa globálne zadlženie na nové maximum a s ním rastie aj riziko. Tento vývoj je pre ekonomiku obrovský problém. Nafúknuté verejné dlhy sú záťažou pre ekonomiku, zastavujú produktivitu, zvyšujú dane a vytláčajú financovanie do súkromného sektora.
Mohlo by ťa zaujímať: Tieto firmy dlhujú štátu najväčšie peniaze