Prichádzajú problémy? Táto udalosť môže spôsobiť novú bankovú krízu

  • Banky v USA mali pred rokom veľké problémy.
  • Dnes končí systém, ktorý tento problém oddialil.
  • Uvidíme, čo to na trhu spôsobí.
Novinky Americké banky môžu zažiť otrasy
Americké banky môžu zažiť otrasy. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Všetci investori si pamätajú marec 2023. Veľmi rýchlo skrachovali tri menšie americké regionálne banky. Po nich nasledovala Credit Suisse, čím sa k bankovej kríze pridal aj európsky kontinent. Spojené štáty spustili veľký program na pomoc bankám, pretože neboli schopné zabezpečiť dostatočnú likviditu. Program však práve dnes končí. Množstvo odborníkov predpokladá, že problém sa nevyriešil, len sa presunul na toto obdobie. 

Banková kríza

Špekulácie ohľadom začiatku nadchádzajúceho týždňa sa množia, keďže pondelok znamená záver BTFP americkej centrálnej banky. Program Bank Term Funding Program (BTFP) bol vytvorený s cieľom podporiť americké podniky a domácnosti sprístupnením dodatočného financovania oprávneným depozitným inštitúciám. Išlo o snahu, aby týmto krokom FED zabezpečil, že banky budú schopné uspokojiť potreby všetkých svojich vkladateľov. BTFP ponúkala pôžičky v dĺžke až do jedného roka bankám, sporiteľniam, úverovým družstvám a iným oprávneným inštitúciám.

Banky v USA môžu mať problémy

Banky v USA môžu mať problémy. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN

Tento program však práve dnes skončí. Dá sa očakávať minimálne mierne obnovenie chaosu v bankovom sektore. Dôvody sú jednoduché, úroky sú vysoké, čo ovplyvňuje ceny dlhopisov, ktoré banky majú ako zabezpečenie svojej likvidity. Keďže však ich ceny poklesli, banky nedisponujú toľkými prostriedkami, ako vykazujú. To môže spustiť bankovú krízu v USA, ktorej sme boli svedkami v marci 2023. Počas tohto obdobia bankový sektor zažil krach svojej tretej, štvrtej a piatej najväčšej banky — First Republic Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Od spomínaného obdobia prešiel rok, ale situácia pre banky sa vlastne nezmenila. Sadzba federálnych fondov Fedu sa naďalej pohybuje na zvýšených úrovniach, čo viedlo k zvýšeným výdavkom na pôžičky, prísnejším praktikám bankových pôžičiek a zníženiu hodnoty aktív. Komerčné nehnuteľnosti sú dnes tvrdo zasiahnuté obojstranným tlakom vysokých sadzieb a trendov, ako je práca na diaľku a zvýšený elektronický obchod. Tieto trendy výrazne znížili celkový dopyt po kancelárskych a maloobchodných priestoroch na celom svete.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako ďalej

Americké banky budú čeliť v najbližšom období viacerým tlakom. Prípadné problémy však budeme vidieť až v praxi. Nedávny pokles cien banky New York Community Bancorp (NYCB) však môže byť predzvesťou problémov. Vo všeobecnosti sa určité problémy predpokladajú vzhľadom na situáciu.

Na druhej strane však stojí skutočnosť prichádzajúcich amerických volieb. V tomto období sa všetci politici snažia vytvoriť minimálne dojem dobrej ekonomickej situácie a kondície krajiny. Dá sa teda očakávať, že akékoľvek problémy bánk budú jednoducho sanované pomerne rýchlym a ráznym spôsobom zo strany štátu. Už dnes sa uvažuje na sociálnych sieťach, či bude podporný systém pre banky predĺžený.

Dá sa teda predpokladať, že prídu určité problémy, ale zároveň aj okamžitá snaha ich riešiť. Je potrebné si všímať bankový sektor viac ako bežne, a to z pohľadu investorov. Prípadné problémy však môžu priniesť dobré príležitosti na prípadný nákup akcií bánk. 

Mohlo by vás zaujať: Ethereum preberá po Bitcoine štafetu a čoskoro prudko stúpne

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.