Digitálne euro sa začne o pár dní testovať. Má aj svoje nevýhody, toto o ňom zatiaľ vieme

Ekonomika Zavedenie digitálneho eura je na spadnutie
Zavedenie digitálneho eura je na spadnutie. Zdroj: shutterstock.com/Thongden Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Digitálna mena sa stáva čoraz horúcejšou tému a to aj na Slovensku. Informuje o tom spravodajský portál RTVS s tým, že Rada guvernérov ECB posunula digitálne euro ako doplnkovú formu existujúcich platieb do ďalšej fázy vývoja.

Cieľom digitálnej meny je posilnenie odolnosti Európy, no tiež jej fungovania v digitálnej dobe.

Tejto téme sa na svojom webe venuje aj Európska centrálna banka. Vysvetľuje, že ide o elektronický platobný prostriedok, ktorý bude dostupný bezplatne pre každého. Táto mena by sa mala dať použiť v celej eurozóne. Podľa ECB ide o krok vpred, ktorý by ľuďom zjednodušil život.

Princíp digitálnej meny je jednoduchý. Digitálne euro by sa nachádzalo v elektronickej peňaženke, ktorú bude zriadovať banka alebo iný verejný sprostredkovateľ. Použiť ho bude možné na bežné elektronické platby, či už v obchode, v online predajniach alebo na zaslanie peňazí inej osobe.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Začiatok výskumnej fázy

Začiatok prípravnej fázy nastane v novembri 2023.

V tejto fáze sa bude dozerať na prípravu základov možného vydania digitálneho eura a na finalizáciu súboru jeho pravidiel. Zároveň sa budú vyberať poskytovatelia, ktorí budú stáť za vývinom platformy a infraštruktúry digitálneho eura.

Dôraz sa bude klásť aj na testy a experimenty, ktorých cieľom bude vývin takej digitálnej meny, ktorá bude spĺňať nielen požiadavky Eurosystému, ale aj potreby používateľov.

Príchod digitálneho eura sa blíži

Príchod digitálneho eura sa blíži. Zdroj: shutterstock.com/T. Schneider

To, či bude digitálne euro napokon možné vôbec vydať, sa bude dať posúdiť až po prijatí legislatívneho rámca pre digitálne euro na európskej úrovni.

Digitálne euro nebude náhradou hotovosti

ECB upozorňuje na to, že digitálne euro nebude náhradou hotovosti, ale len doplnkom k nej. Ide totiž o reakciu na rastúci dopyt ľudí po rýchlych a bezpečných elektronických platbách. Hotovosť spolu s ostatnými súkromnými elektronickými platobnými prostriedkami tak bude k dispozícii aj naďalej.

Vzhľadom na to, že digitálne euro bude v prípade jeho zavedenia verejným statkom, jeho bežné používanie by malo byť bezplatné.

„Sprostredkovatelia podliehajúci dohľadu vrátane bánk by však mohli základné funkcie digitálneho eura využívať ako základ pri ďalšom vývoji vlastných platforiem a riešení,” dodáva ECB s tým, že na základe toho by mohli sprostredkovatelia ponúkať zákazníkom za úhradu iné služby s pridanou hodnotou.

Nevýhody digitálneho eura

Nevýhodou digitálneho eura môže byť to, že rovnako ako pri iných digitálnych infraštruktúrach, aj táto nová mena by sa mohla stať cieľom kybernetických útokov.

Ďalšou nevýhodou tejto novej digitálnej meny môže byť to, že bude určená výhradne na platbu bez možnosti ďalšieho investovania alebo zarábania úrokov.

Taktiež bude obmedzené, koľko peňazí môžete v takejto forme vlastniť. Maximálna výška sumy v peňaženke bude zrejme okolo 3 000 eur. Dôvodom je snaha zamedziť negatívnemu dopadu na stabilitu komerčných bánk.

Mohlo by ťa zaujímať: Takmer milión Slovákov si v januári prilepší. Tento príspevok sa od nového roku zvýši

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.