Deutsche Bank: Kryptomeny môžu nahradiť fiat do roku 2030

Okazio PCBitmarkets

Deutsche Bank vydala svoj report ohľadom budúcnosti finančného systému. Kľúčovým slovom je inflácia. Podľa Deutsche Bank môže byť fiat nahradený buď komoditami, ako je zlato alebo striebro, alebo môže prísť scenár, kedy zvíťazia kryptomeny. 

Inflácia a neriešiteľný dlh

Podľa podrobnej správy Imagine 2030 je evidentné, že finančný systém sa nachádza v problémoch. Podľa reportu prechádzala ekonomika cyklom kríz a vzostupov, ktoré boli umelo tlmené pomocou stimulačných opatrení. To však nie je dlhodobo udržateľný postup, aspoň podľa Deutsche Bank.

Práve stimulačné opatrenia vedú k tvorbe štrukturálnych problémov v rámci ekonomického systému a jedným z nich je potenciál k rastu inflácie. Tá sa stále drží okolo 2 % v európskom priestore. Problém nastáva v spojení s národnými dlhmi, ktoré sa úplne vymykajú kontrole. A práve tu je najväčší kameň úrazu.

Profesionálna analýza – 05.12.19 Technická analýza ENJ/BTC – Posledné dva dni pekná pumpa, ale inak to žiadna hitparáda nie je!

V boji proti dlhovej záťaži budú štáty nútené nakupovať viac cenných papierov (respektíve centrálne banky), aby výnosy zaistili dôveryhodnosť systému. To však s veľkou pravdepodobnosťou opäť povedie k vyššej inflácii a nárastu miezd. Eventuálne sa tak môže stať, podľa Deutsche Bank, že občania začnú spochybňovať terajší finančný systém a začnú hľadať dostupné alternatívy.

Kryptomeny ako záložné riešenie

V prípade, že sa dlh aj inflácia vymknú kontrole alebo aspoň budú pripomínať situáciu, keď sú mimo kontrolu, veľká časť populácie bude hľadať alternatívne riešenia. To momentálne ponúka historicky overené zlato alebo kryptomeny, ako píše Deutsche bank v svojej správe.

Práve kryptomenám sa darí budovať niečo, čo sa dá nazvať nezávislým finančným systémom. Krypotmeny majú tú výhodu, že nemajú centrálne riadenie, ktoré by ovplyvňovalo chod ekonomiky (hoci je možné debatovať o výhodách a nevýhodách centrálneho riadenia). Kryptomeny nepoznajú hranice a sú globálne, s otvorenou a verejnou technológiou. Aj preto sa v správe píše, že majú výsadné miesto v rámci prípadného prechodu na alternatívny systém.

Decentralizované kryptomeny tak môžu priniesť výraznú zmenu do momentálne centrálne riadenej ekonomiky. Deutsche Bank spomína ešte jeden dôležitý faktor. Tým je súkromie. Štáty sa zameriavajú na odstránenie hotovosti, pretože sa nedá ľahko sledovať. Čím menej hotovosti v obehu, tým viac kontroly zo strany štátu a to sa mnohým nepáči.

Práve kryptomeny môžu vytvoriť substitúciu za hotovosť. Bude to v podstate digitálna hotovosť mimo dosahu národných inštitúcií. To vytvorí neodolateľné lákadlo pre širokú skupinu ľudí, ktorá nebude chcieť absolútnu kontrolu štátu nad svojimi súkromnými financiami.

Deutsche Bank vidí veľký potenciál pre kryptomeny v krajinách ako je Čína či India. Podľa správy sa ako vývoj kryptomien, tak i štátnej regulácie a prístup mení extrémne rýchlo a preto je možné, že v roku 2030 uvidíme kryptomeny v extrémne silnej pozícii.

Čo čítať ďalej:

CEO burzy Bakkt bude v americkom senáte! – Bakkt hlási rekordné objemy

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

txbSolaxy mobil banner