Detská revolúcia na školách: Žiaci musia dať zbohom svojim mobilom

  • Tento zákaz by mal vstúpiť do platnosti 1. januára 2025.
  • Cieľom zákazu nie je vylúčiť digitálne technológie zo škôl, ale zabezpečiť ich premyslené a rozumné využívanie.
Novinky Detská revolúcia na školách
Detská revolúcia na školách. Zdroj: Shutterstock.com/Yuganov Konstantin, Aleksandra Suzi
BitmarketsBitmarkets

Premiér Robert Fico v utorok 20. augusta navštívil ministerstvo školstva. Išlo o návštevu v rámci kontrolných dní, po ktorej sa konala tlačová beseda. Na nej sa Fico vyjadril k rozhodnutiam ministra školstva Tomáša Druckera.

K rozhodnutiu, ktoré sa týka zákazu mobilných telefónov v školách, Fico uviedol, že minister ide s hlavou na gilotínu. Tento zákaz by mal vstúpiť do platnosti 1. januára 2025 a jeho cieľom je odstránenie digitálnych technológií zo škôl. Minister školstva uvádza, že používanie mobilov by malo byť premyslené.

Detská revolácia

Ako uvádza portál Startitup, podľa premiéra a ministra dôjde k tzv. detskej revolúcii. Fico však súhlasí s Druckerom v tom, že neexistuje dôvod, prečo by deti mali počas vyučovania používať mobilné telefóny.

Ministerstvo školstva navrhlo zákaz používania mobilných telefónov na základných školách už v apríli tohto roka, a to v reakcii na znepokojivé údaje o negatívnom vplyve mobilov na školské výsledky a duševné zdravie žiakov. Cieľom zákazu nie je vylúčiť digitálne technológie zo škôl, ale zabezpečiť ich premyslené a rozumné využívanie.

Ako sme informovali nedávno, navrhovaný zákaz, inšpirovaný britskými odporúčaniami, stanovuje pre základné školy nasledujúce pravidlá:

  • Pre žiakov 1. až 3. ročníka bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestoroch školy.
  • Od 4. ročníka bude tento zákaz platiť s výnimkou prípadov, keď používanie mobilného telefónu je nevyhnutné podľa štátneho vzdelávacieho programu.
  • Od 6. ročníka bude zákaz platiť s výnimkou situácií, keď to vyžaduje štátny vzdelávací program alebo keď o výnimke rozhodne učiteľ na základe vzdelávacích potrieb.
98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nežná revolúcia v školstve

Na jeseň plánuje ministerstvo školstva predložiť parlamentu sériu legislatívnych zmien, ktoré reagujú na problémy v aplikačnej praxi. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) v rozhovore pre TASR TV prirovnal tieto opatrenia k Nežnej revolúcii v školstve.

Podľa jeho slov cieľom nie je vykonávať veľké zmeny len pre prezentáciu reforiem. Naopak, ministerstvo sa chce zamerať na pokračovanie v úspešných krokoch svojich predchodcov a doplniť ich novými koncepčnými opatreniami. „Momentálne predkladáme približne 89 zmien, preto sme túto iniciatívu nazvali Nežná revolúcia v školstve,” poznamenal Drucker.

Uvádza, že tempo inovácií, ktoré dnes ovplyvňujú životy ľudí, sa stále zvyšuje, a dnešní mladí ľudia budú musieť čeliť oveľa väčšej dynamike zmien, než akú zažili ich rodičia. „Nemusia sa učiť naspamäť, ale musia vedieť aplikovať svoje vedomosti, rýchlo sa prispôsobiť, doučiť sa a adaptovať sa na nové situácie,” povedal minister.

Na to nadväzuje aj dôraz na získavanie zručností. Je potrebné začať s ním čo najskôr, najlepšie už v predškolskom veku.

Veľká reforma, ktorá sa pripravuje a ktorá by mala vstúpiť do platnosti od januára budúceho roka, sa zameriava na zmenu financovania materských škôl. Deti budú mať od septembra tohto roka nárok na miesto v materskej škole od štyroch rokov a od januára budúceho roka aj od troch rokov.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: startitupTAGY:
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.