Depresia: Civilizačná choroba – Čo je to depresia a dá sa s ňou bojovať?

BitmarketsOkazio mobil

Depresia je jednou z najrozsiahlejších civilizačných chorôb. Postihuje až 4 % celkovej populácie, hoci toto číslo môže byť aj vyššie. Prejavuje sa absenciou chuti do života. Čo je to depresia a prečo postihuje toľkých ľudí?

Čo je to depresia

Každý pozná chvíle, kedy mu celý život príde zbytočný. Každého občas postihne hlboký smútok, z ktorého je ťažké sa dostať. Depresia je potom predĺženie takéhoto stavu. Nikdy nekončiaci splín, ktorý postihnutú osobu neopustí ani na chvíľu. Depresia sa popisuje ako absolútna strata chuti do života, ktorá je často spojená s úzkosťou, strachom a apatiou.

Medzi klasické prejavy depresie potom spadá napríklad absencia či nadbytok spánku. Ľudia s depresiou sa nedokážu sústrediť a nemajú žiadnu energiu. To sú opäť veci, ktoré v živote zažil každý, ale ak tieto stavy pretrvávajú dlho, majú totálne devastujúci účinok ako na myseľ, tak aj na telo chorého človeka.

Depresie nakoniec vedú k úplnej strate akéhokoľvek záujmu o život a bohužiaľ často končia samovraždou. A rovnako ako aj ostatné psychologické poruchy, aj depresia si so sebou nesie spoločenskú stigmu. Práve podobnosti s bežnými prežitkami v živote zdravých ľudí vedú často k marginalizácii tejto choroby. Kritickým rozdielom je práve trvanlivosť depresie, ktorá má biologický základ.

Prekliatie silných

Doktor Tim Cantopher vysvetľuje depresiu nasledovne. V mozgu máme časť, ktorá sa nazýva limbický systém. To je v podstate termostat telesných funkcií, ktorý zároveň ovláda aj nálady. Jeho úlohou je stabilizovať vnútorné systémy potom, ako sa dostanú z rovnováhy. Ak je človek vystavený stresu, limbický systém po skončení stresových podnetov stabilizuje telo späť do rovnovážneho stavu.

Robotizácia na univerzitách: [Video] Americké univerzity sú plné robotov! Na čo všetko ich používajú?

Cantopher tvrdí, že ak sa človek dostane do krízovej situácie (to je pre každého iná situácia, pretože sme rozdielne bytosti), tak ľudia, ktorí majú sklon k slabosti, lenivosti či sa rýchlo vzdajú, majú vlastne výhodu. Práve vďaka tomu, že ustúpia a upokoja sa, zostane limbický systém v poriadku. Tí silní však ďalej tlačia na pílu, až sa napokon limbický systém takpovediac „prepáli”, jeho fungovanie sa zmení a depresia je na svete.

Tieto poznatky bohužiaľ nie je zatiaľ možné overiť na 100 %. Pôvod depresívnej poruchy ako takej je zatiaľ záhadou. V medicínskych kruhoch sa však depresia nepovažuje za psychologickú chorobu, ale za fyziologickú – práve kvôli zmenám vo fungovaní mozgu.

Depresia je zákerná

Depresia je zákerná. Jednak preto, že sa dlho javí iba ako zlá nálada a postupný prepad do hlbších depresií sa ťažko odhaľuje. Zároveň tu existuje spoločenská stigma, že človek s depresiou by sa jednoducho mal viac snažiť, čo však podľa Cantophera a jemu podobným vedie k hlbšiemu poškodeniu prostredníctvom ďalšieho prepínania limbického systému.

Aj preto sa depresia lieči medikáciou a pokojným režimom. Keď sa mozog stabilizuje a začne opäť produkovať sérotonín a noradrenalín, potom môže depresívny jedinec testovať svoje hranice.

Hoci sa na rozvoji liečby pracuje veľmi rýchlo, depresia sa ukazuje ako civilizačná choroba, ktorá je stále na radikálnom vzostupe. Moderná spoločnosť depresívnym poruchám svedčí. Ak na sebe cítite, že by ste mohli práve vy byť človekom postihnutým depresiou, vyhľadajte pomoc odborníka. Ten vám poradí, čo robiť ďalej a ako sa s depresiou vyrovnať.

Čo čítať ďalej:

[Analýza] Prežijú altcoiny ďalšiu rallye Bitcoinu?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.