[Dane] Incident známy ako Bostonské pitie čaju – Platiť dane je neamerické!

BitmarketsBitmarkets

Amerika je doma i vo svete známa ako zem slobody a neobmedzených možností. Spojené štáty majú pomerne krátku ale búrlivú históriu. V tomto článku vám prinášame jeden veľmi zaujímavý príbeh, ktorý stál na počiatku USA. Ako sa v ňom presvedčíte, platiť vysoké dane nikdy nebolo americké. Svoje o tom vie mesto Boston, kde došlo k slávnemu  incidentu – Bostonské pitie čaju. Nebol to však žiaden obyčajný čajový večierok, ale hotové povstanie.

Kolónie

„Urobiť Ameriku opäť veľkou.” Mohlo by sa zdať, že táto veta veští prehlbovanie imperiálnej politiky zasahovania, rozvracania a zavádzania prísnejších dovozných ciel, namierených proti znepriateleným obchodným partnerom. Keď však nahliadneme do histórie zistíme, že Amerika stojí na trochu iných základoch.

Britské impérium malo v pláne udržať svoju moc a nadvládu nad kolóniami v Severnej Amerike, ktoré sa však bránili opakovaným pokusom o zdanenie. Jedným z týchto pokusov bolo zavedenie spotrebných daní, respektíve ciel v roku 1767.

Townshendove zákony

Britský minister financií Charles Townshend vydal zákony zavádzajúce dovozné clá na komodity ako sklo, papier, kožušiny a mimo iné aj čaj. Za účelom ich vymáhania sa zriaďovali celé nové úrady. Táto politika však opäť prispela k protibritskému odporu v kolóniách. Ten už nejakú dobu trval a to práve aj vďaka predchádzajúcim daňovým zákonom.

Ani v tomto prípade na seba nenechal bojkot anglického tovaru dlho čakať. V dôsledku toho boli tieto zákony opäť zrušené, s výnimkou toho čajového.

Samuel Adams

Pokiaľ ste si spomenuli na strýčka Festera a ďalších členov podarenej rodiny Addamsovcov, tak vás musíme sklamať. Nedočkáte sa príchodu bledého monštra s krvavými kruhmi pod očami, ktoré náš príbeh vtipne a spravodlivo ukončí. Ale teraz vážne, americký politik Samuel Adams sa stal jedným zo signatárov Deklarácie nezávislosti a Otcom zakladateľom USA.

Samuel Adams bol tou osobou, ktorá sa v Bostone zasadila o zjednotenie s ostatnými kolóniami. Bol svedkom Bostonského masakru, organizoval niektoré snahy rebelov a verejne vystupoval proti britskej nadvláde. Dostal sa do vedúcej pozície hnutia Synovia slobody a stál na počiatku Bostonského čajového večierku, ktorý údajne taktiež zorganizoval a neskôr obhajoval. Opieral sa o ústavu a fakt, že nie je možné, aby osadníci podliehali zákonom parlamentu v ktorom nemajú zastúpenie.

Bostonský masaker

Vráťme sa na moment v našom príbehu o krok späť. Zmienili sme, že sa severoamerické kolónie odmietali podrobiť anglickej nadvláde a zdaneniu. Nespokojnosť osadníkov vyústila v otvorené zrážky demonštrantov s anglickými vojakmi. Jedna z nich skončila zmieňovaným Bostonským masakrom. Pri ňom vojaci, zatlačení davom do úzkych, začali strieľať do civilistov. 5 ľudí bolo zabitých a ďalších 11 zranených. Nenávisť k Britom sa tak ešte prehĺbila.

Dane

Townshendove zákony dopadli neúspešne, rovnako ako aj predchádzajúce britské pokusy o zdanenie severoamerických kolónií. Ako známka autority a zjavne taktiež pýchy Britov však bol ponechaný ten čajový. Osadníci to riešili bojkotom. Pre Anglicko a predovšetkým britskú Východoindickú čajovú spoločnosť to znamenalo veľké straty. Jej predaje v kolóniách klesli na menej než 1 %.

Townshendov nástupca Frederick North sa k ďalšiemu kroku odhodlal po tom, čo došlo k určitému ukľudneniu situácie, aj keď len zdanlivému. Zaviedol tzv. Tea Act, teda čajový zákon, ktorý mal ich spoločnosti umožniť predávať výrazne pod cenou (aj tou na čiernom trhu). Naviac jej umožňoval obchádzať amerických veľkoobchodníkov a vybudovať tak v podstate monopol. Priamym dôsledkom potom bola nasledujúca udalosť.

Bostonské pitie čaju

Náš príbeh vrcholí 16. decembra 1773. Vody bostonského prístavu sa plnia 300 debnami vynikajúceho čierneho čaju s nevtieravou muškátovou chuťou a nádhernou vôňou, Darjeeling. V miestnych vodách ho dôkladne pripravuje skupinka výtržníkov prezlečených za indiánov kmeňa Mohawk. Aktérmi vzbury tak údajne dávali najavo identifikáciu s Amerikou, ktorej dávali prednosť pred anglickou korunou.

Tomuto čajovému večierku prihliada tichý zástup, pokiaľ nie je celý náklad, v hodnote presahujúci v dnešných cenách milión libier, dôkladne vylúhovaný a naservírovaný obyvateľom Atlantiku. Prítomní sú údajne taktiež členovia tajomného spolku Slobodných murárov. Túto informáciu však nie je možné spoľahlivo potvrdiť ani vyvrátiť. Isté je to, že osadníci za tento čaj dovozné clá platiť nehodlajú.

Guvernér Thomas Hutchinson bol znechutený a Briti boli pobúrení. Prístav zanedlho uzavreli a vydali tzv. Donucovacie zákony, známejšie však pod názvom Neprijateľné zákony. Revolúciu už nešlo zvrátiť a Briti sa o tom čoskoro presvedčili, ale to už nie je témou tohto článku.

Záver

Uznávať nadvládu nad inou zemou a predovšetkým potom vysoké zdanenie nepatrilo nikdy k veciam, ktoré by sme mohli nazývať „americké.” Bostonské pitie čaju je toho historickým príkladom.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Kytka.

Čo ďalej? … Pozrite si naše nové video!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Pepe Unchained PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.