- Cena ryže stúpla na svoje 15-ročné maximum.
- Za všetkým stojí India a jej premiér Naréndra Módí.
- Cena by sa však mohla v tomto roku stabilizovať.
Obľúbenú prílohu Slovákov, ktorá má svoje korene v ďalekej Číne, čaká zrejme zdražovanie, ktoré nemusí byť práve malé. Téme sa venoval portál HNonline.
Hovoríme o cene ryže, ktorá dosiahla svoj 15-ročný rekord. Jej aktuálna cena je totiž viac ako 600 dolárov za tonu, pričom hodnotu 635 dolárov za tonu ryža dosiahla naposledy v roku 2008. V hre je viacero faktorov, ktoré za túto cenu v konečnom dôsledku môžu.
Ryža sa pestuje najmä v Číne, Indonézii, Bangladéši a Thajsku. Za jej zdražovaním ale nestojí žiadna z týchto krajín, ale práve India, kde premiér Naréndra Módí, v snahe obhájiť víťazstvo, zakázal vývoz viacerých potravín. Ten sa týka ryže, pšenice, cibule a cukru.
Nejde však len o tieto voľby, ale svoj podiel na vysokej cene ryže má aj fenomén El Niňo. To znamená, že sa naprieč celou Áziou ozývajú suchá, ktoré k dobrej úrode rozhodne neprispievajú.
Čakajú nás ale aj dobré správy. Celosvetová produkcia ryže by sa v tomto roku mala zvýšiť, preto sa očakáva stagnácia jej ceny. Avšak všetko môže skomplikovať zlé počasie.
Len pre porovnanie, priemerná cena ryže bola v roku 2022 1,91 eur, v roku 2023 stúpla na 2,22 eur za kilogram. V reči čísiel ide tak o 16-percentný nárast.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Vyskočili aj ceny cukru a kakaa
Situácia je natoľko vážna, že ceny cukru stúpli na svoje 13-ročné maximum. Príčinou sú aj obavy z malej úrody kvôli rozsiahlemu suchu v Indii a Thajsku. Práve tieto krajiny patria spolu s Brazíliou medzi najväčších vývozcov tejto komodity na svete.
Sucho je spôsobené vplyvmi klimatických zmien a aj faktom, že rok 2023 bol tým najteplejším v histórii. Nedostatok cukru sa tak môže jednak premietnuť do zníženej výroby sladkostí, ale aj do zvýšenia ich cien.
Ak sa pozrieme na americký trh, tak tam sa ceny cukru a sladkostí v roku 2023 zvýšili priemerne o 8,9 %, pričom tento rok sa očakáva zvyšovanie o ďalších 5,6 %, čo je výrazne nad historickými priemermi.
Ceny cukru sú vysoké, pričom klesnú až vtedy, keď dôjde k zmierneniu javu El Niño. Ide o prirodzene sa vyskytujúci poveternostný jav, ktorý sa vyznačuje otepľovaním povrchových vôd Tichého oceánu. Vyskytuje sa v priemere každých dva až sedem rokov a zvyčajne trvá deväť až dvanásť mesiacov.
Ďalšou problémovou komoditou je kakao. Cena prekročila hranicu 4 400 dolárov za tonu tejto komodity, čo predstavuje oproti minulému roku až 60-percentný nárast ceny. Môže za to africký kontinent, konkrétne Pobrežie Slonoviny a Ghana.
Práve tam sa nachádzajú až dve tretiny celosvetovej produkcie kakaa. Problémom sú podľa miestnych farmárov silné dažde, ktoré im komplikujú zber a prepravu. Pre nedostatok slnka je ohrozená aj fermentácia a sušenie plodov.
Zrážky sú dokonca dvojnásobné oproti dlhodobému priemeru. To všetko vedie aj ku šíreniu choroby černejúcich plodov, teda k ich znehodnoteniu, takže aj úroda je nižšia.
Už vyššie spomínané Pobrežie Slonoviny vyexportovalo o tretinu menej kakaových bôbov oproti predošlému roku, Ghana o štvrtinu. To nie sú rozhodne dobré správy pre výrobcov sladkostí a čokolád po celom svete.
Prečítajte si aj: Cena obľúbenej pochúťky Slovákov môže drasticky stúpnuť. Toto je dôvod