Čo to je blockchain a ako funguje?

  • Blockchain je revolučná technológia, ktorá mení digitálnu dôveru.
  • Transparentný a nemeniteľný systém prináša záznamy dôveryhodných transakcií.
Plus Čo je to blockchain
Čo je to blockchain. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio
BitmarketsCatslap ICO mobil baner

Kľúčové technológie a ich úloha

Hlavným kameňom rozloženia siete blockchain je kryptografia. Tá zabezpečuje autentifikáciu a ochranu identity užívateľov, ako aj integritu transakcií. Kľúčové kryptografické metodiky ako hashovanie a asymetrická kryptografia sú zastrešujúcimi prvkami, ktoré formujú základ pre dlhodobo udržateľnú a bezpečnú sieť. Okrem nich distribuovaná kniha, teda distribuovaný účtovný systém, umožňuje členom siete overovať a spoločne aktualizovať jednotlivé záznamy nezávisle, poskytujúc tak silnú odolnosť voči centralizovaným hrozbám.

Smart kontrakty, ktoré sú programovateľnými protokolmi, expandujú funkčnosť blockchainu nad rámec finančných transakcií. Umožňujú automatizáciu procesov a egregorizované vykonávanie dohôd bez potreby tretích strán, otvárajúc cestu pre široké spektrum aplikácií v rôznych odvetviach.

Distribuovaný konsenzus a ťaženie

Distribuovaný konsenzus je proces, v ktorom sieť nezávislých uzlov dosahuje dohodu o určitom stave blockchainu. Klúčovou zložkou blockchainovej technológie je jeho schopnosť dosiahnuť konsenzus v otvorenom a dôveryhodnom prostredí bez nutnosti centralizovanej autority. Tento konsenzusový mechanizmus zohráva zásadnú úlohu v zabezpečení a overovaní správnosti transakcií.

Najviac technologií na blockchain má Čína

Najviac technologií na blockchain má Čína. Zdroj: shutterstock.com/KanawatTH

Ťaženie je proces, prostredníctvom ktorého sa transakcie na blockchaine overujú a pridávajú do novej časti reťazca, známej ako blok. Ťažiari súťažia o vytvorenie nového bloku riešením kryptografických úloh, ktoré vyžadujú výpočtovú silu a čas. Ten, kto ako prvý nájde riešenie, má právo zapísať nový blok do blockchainu a výmenou dostáva odmenu v podobe kryptomeny.

Každý nový blok obsahuje unikátny hash predchádzajúceho bloku, čím sa vytvára neprerušený reťazec súvisiacich blokov. Tento reťazec je verejne dostupný a každý účastník siete môže preskúmať históriu transakcií. Tým sa eliminuje možnosť dvojitého výdaja a zaručuje sa integrity celej blockchainovej siete.

Energetická náročnosť

Proces ťažby je nielen konkurencieschopný, ale aj energeticky náročný. To pridáva ďalšiu vrstvu bezpečnosti, keďže potenciálny útočník by musel mať viac výpočtového výkonu ako celá sieť, aby mohol manipulovať s blockchainom. Táto charakteristika zároveň vyvoláva kontroverzie týkajúce sa environmentálneho dopadu ťaženia kryptomien.

Čím viac uzlov je súčasťou siete a potvrdzuje transakcie, tým je distribuovaný konsenzus odolnejší voči zlyhaniam a útokom. Koncept distribuovaného konsenzu a jeho implementácie, ako je napríklad Proof of Work alebo Proof of Stake, sú hlavnými piliermi decentralizácie a bezpečnosti blockchainu.

SpäťStrana 2/4Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.