Čo sú to menové vojny a prečo sú škodlivé – Čína už znižuje hodnotu juanu

Okazio PCBitmarkets

Menové vojny boli vždy tŕňom v päte globálnej ekonomiky. Kvôli nim sa vytvárajú nerovnosti v globálnej politike, ktoré nakoniec môžu viesť do špirály udalostí, ktoré si nikto nepraje.

Čo je to menová vojna

Menová vojna je skôr dôsledkom predchádzajúcich udalostí. Ak sa napr. USA zdá, že konkurencieschopnosť upadá, môže pomocou Fedu znížiť hodnotu svojej meny. To bude mať jeden kritický dôsledok. Tovar vyrobený v Amerike tak bude lacnejšie v iných častiach sveta.

Ako sa stať traderom – 3 kľúčové pojmy, ktoré vám pomôžu s obchodovaním – Denník 8. týždeň

A práve vďaka tomu by sa mala zvýšiť konkurencieschopnosť lokálnych podnikateľov. V podstate bude pre cudzie krajiny možné lacnejšie nakupovať tovar z USA, ale bude drahšie dovážať ho. 

Vplyv na bežného občana bude taký, že bude skôr nútený nakupovať domáci tovar, než zahraničný, ktorý bude zrazu drahší. Inflácia, ktorá je hlavným nástrojom zníženia hodnoty národnej meny zároveň bežnému človeku zníži jeho úspory, pretože ak drží peniaze v lokálnej mene, tak počet vecí, ktoré si za ne bude môcť kúpiť, sa zníži.

Čína už bojuje

Čína sa kvôli tarifám uvaleným USA dostala do ťažkej situácie a rozhodla sa reagovať znižovaním ceny juanu. A práve to vedie k ohýbaniu trhu a môže mať katastrofické následky. Svetová ekonomika je totiž hlboko prepojená. Ak Čína začne znižovať hodnotu svojej meny, reakcie čoskoro prídu aj od ostatných štátov, ktoré budú chcieť zostať konkurencieschopné.

A práve to povedie k tzv. menovým vojnám. Každá ekonomika bude umelo znižovať hodnoty svojej meny, aby zostala v pozícii, kedy bude môcť súťažiť s ostatnými štátmi. To bude mať dopad primárne na spotrebiteľov. Ich úspory sa znehodnotia a tovar v globálnej ekonomike sa naopak zdraží. Čoskoro to pocítia Číňania.

Práve kvôli znehodnoteniu juanu pre nich bude ťažšie nakúpiť tovar zo zahraničia. Ak sa do menových vojen zapoja USA s dolárom alebo EÚ s eurom, je na svete obrovský problém, ktorý môže viesť do špirály súbojov a inflácie mien. Hoci sa o menovej vojne hovorí až teraz, za posledných 500 dní Čína znížila hodnotu juanu oproti doláru o cca 12 %.

Protekcionizmus na vzostupe

Hlavným pôvodcom menových vojen je nacionálny protekcionizmus. V podstate to znamená, že vedenie štátov ignoruje prepojenosť globálnej ekonomiky a vracia sa k hre na vlastnom piesočku. Ohýbanie voľného trhu všeobecne vedie k problematickým situáciám.

A menové vojny sú na vrchole ekonomickej manipulácie. Tá sa deje v mene nacionalizmu a protekcionizmu. To bolo možné sledovať počas volebnej kampane v USA, keď prezident Trump ustavične hovoril, že urobí všetko pre to, aby Amerika mala to najlepšie postavenie vo svete.

Jeho politika sa následne zamerala na vnútorné záležitosti a v rámci dosiahnutia svojich sľubov vyhlásil obchodnú vojnu Číne, ktorá USA, podľa jeho názoru, prakticky okráda. Lenže dopady protekcionizmu sú podstatne horšie ako otvorený svetový trh. Menové vojny nádherne ilustrujú obrovskú potrebu Bitcoin ako nezávislej entity na národných štátoch.

Čo čítať ďalej:

[Analýza] Altcoiny sú v kritickom bode – Príde altseason, alebo sa zlomí dlhodobý trend

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.