Čo sú kryptomeny? Seriál o definícii a o regulácii kryptomien – (3. diel)

Novinky TOP kryptomeny pre december 2022
TOP kryptomeny pre december 2022. Zdroj: Shutterstock.com/loveyousomuch
Pepe Unchained PCKvakomat mobil

Sú kryptomeny peniaze (meny), alebo niečo iné? Ako k nim budú pristupovať politici? Vytvoria pre ne úplne novú triedu investičných aktív, alebo budú vychádzať z toho, čo už tu je? Ďalšou možnosťou, ktorá sa ponúka zo súčasných zákonom stanovených kategórií, je definovanie kryptomien ako akcií. V tomto diele sa teda zameriame na to, či by kryptomeny mohli byť zaradené medzi akcie a iné cenné papiere. Poďme na to.

Predchádzajúce diely:

Kryptomarket

Tak, ako na trhu akcií a na ďalších trhoch, tak aj tu pôsobia traderi, ktorí sa snažia zarobiť peniaze krátkodobým obchodovaním. Kryptomeny vkladajú túto možnosť do rúk všetkých ľudí a ktokoľvek tak môže skúsiť tradovať alebo dlhodobo investovať priamo na online burze, bez prostredníka (makléra, dohodcu). Vlastne sa tak na kryptotrhu môže ktokoľvek stať akýmsi „maklérom,” prinajmenšom sám pre seba.

Kryptomeny držíme sami vo svojich peňaženkách, bez potreby banky. Nemusíme ich ukladať v žiadnom depozitári a pod… Myšlienka, že by sme kryptomeny ukladali napríklad niekde v CDCP (Centrálny depozitár cenných papierov), je nemysliteľná. To by skrátka nebolo možné, aj keby sme chceli.

Ak by niekto vplyvný predsa len trval na tom, že to tam musíme mať, s vysokou pravdepodobnosťou by tak veľmi uškodil kryptomenám a postavil by sa do cesty ich budúcemu prínosu pre celý svet. A je veľmi pravdepodobné, že by to ľudia aj tak neurobili, takže by potom ani neplatili dane.

Majetok vo vlastných rukách

Vďaka kryptomenám majú ľudia späť vo svojich rukách svoj majetok. To je veľmi dôležitý bonus, na ktorý by sa nemalo nikdy zabudnúť. V minulom diele sme sa okrem iného zaoberali myšlienkou, či je kryptomena komoditou, podobne, ako zlato. Dnes už sa zlato na platby veľmi nepoužíva, akciami takisto za kávu nezaplatíte, no kryptomeny sú dobre deliteľné.

Porovnanie so zlatom je veľmi časté a ponúka sa aj v tomto kontexte. Zlato totižto ľudia pôvodne držali vo svojich rukách, kým za neho v priebehu necelého storočia dostali len papier. Zlatý štandard bol zrušený za menej než 50 rokov od jeho vzniku. Viac sa budeme touto problematikou zaoberať v budúcom diele, v ktorom budeme skúmať, či sú kryptomeny naozaj menami.

Kryptomeny cenným papierom (akciou)?

Vráťme sa však späť k akciám a k iným cenným papierom. Mohli by sme si položiť niekoľko otázok:

  • Čo sú vlastne akcie?
  • Čo sú cenné papiere?
  • Mohli by politici urobiť z kryptomien „akcie”?

Čo sú akcie

Akcie sa vždy viažu k nejakej obchodnej akciovej spoločnosti. Vlastník akcií je teda spoluvlastníkom spoločnosti, ktorej akciu (akcie) vlastní. Emisiou akcií získava akciová spoločnosť kapitál. To je veľmi podobné procesu predťaženia a emisie určitej kryptomeny, ktorému sa hovorí ICO (prvotná ponuka mincí), podľa IPO (prvotná ponuka akcií). Vlastník akcie získava určité práva, ako napríklad podiel na zisku formou dividendy alebo spolurozhodovanie o spoločnosti na valnom zhromaždení.

Cenné papiere

Cenný papier je listina alebo záznam, ktorý je spojený s nejakým právom a s majetkom. Ide o akýsi prostriedok, ktorý de facto nie je sám o sebe majetkom, ale sprostredkúva majetok alebo právo, na ktorého základe je emitovaný. Okrem akcií sem patria napr. dlhopisy, šeky, zmenky, opcie, investičné kupóny a pod. Pôvodne by sme sem mohli zaradiť aj peniaze, ktoré pôvodne platili ako cenný papier, ktorý potvrdzoval, že jeho majiteľ má v banke uložené zlato.

Mohli by politici urobiť z kryptomien cenné papiere (akcie)?

To samozrejme nemožno vylúčiť. Dnes sa začína hovoriť o tokenizácii firiem, kde sa toto pojatie priamo ponúka ako správne. Všeobecne však kryptomeny do tejto kategórie príliš nezapadajú. Sú skrátka viac, než len sprostredkujúcim záznamom. Ako príklad si vezmime Ethereum.

Ide o decentralizovanú platformu, na ktorej je možné vytvárať nové tokeny. Prostredníctvom jeho mincí (nazvaných Ether) si mnoho ľudí nakúpilo v ICO tokeny nových kryptomien, postavených na Ethereu. To sa dialo na tzv. smart kontraktoch, ktoré čiastočne nahrádzajú klasické právo. V zásade nie je potrebné právne ošetrovať vzťahy jednotlivých účastníkov takého kontraktu, samotná technológia platformy a smart kontraktu zaisťuje dôveryhodnosť celej operácie.

Politici by mali vytvoriť zákon, ktorý by toto všetko naďalej umožňoval na decentralizovanej báze bez zásahov, a ktorý by len zastrešil ochranu pred podvodnými projektami, ktoré bohužiaľ takisto vznikajú.

Na to však samozrejme reagujú aj vývojári platforiem, takže je možné, že sa v budúcnosti podarí tento problém vyriešiť obyčajnou technológiou, bez nutnosti striktného právneho dohľadu a zákonného rámca. Ten by mal byť preto dobre premyslený s ohľadom aj na tieto skutočnosti, a čo najmenší, aby technológiám budúcnosti nevstúpil do cesty. Preto sa domnievam, že zaradiť kryptomeny striktne medzi cenné papiere asi nie je tou správnou voľbou.

A čo si o tom myslíte vy? Napíšte nám do komentárov.

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

txbPepe Unchained mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.