Čo sú kryptomeny, peniaze? Seriál o definícii a regulácii kryptomien (4. diel)

Novinky Kryptomeny s veľkým potenciálom
Kryptomeny s veľkým potenciálom. Zdroj: Shutterstock, Igor Faun
Flockers PCBitmarkets

V tomto dieli nášho seriálu o tom, čo sú vlastne kryptomeny, sa zameriame na otázku, či sú kryptomeny skutočne menami. Reč bude o súčasných fiat peniazoch i o histórii peňazí. Taktiež spomenieme zlato a zlatý štandard, ktorý vo svojej klasickej podobe platil až do roku 1914, kedy začala prvá svetová vojna. Akékoľvek názory sú vítané, takže nám po prečítaní tohoto článku určite zanechajte svoj komentár pod článkom. Sú kryptomeny peniaze?

Predchádzajúce diely:

História peňazí

Kým vznikli prvé peniaze, o veci sa ľudia museli deliť buď zadarmo, alebo priamo. Pretože sa nikto z nás zatiaľ nevie vrátiť 7 či viac tisícročí naspäť, aby zistil, jak to vtedy bolo, musíme si vystačiť s tým, čo vieme dnes, čo je obchod. Aby sme mohli nakupovať čokoľvek potrebujeme v potrebnom množstve, potrebujeme niečo, čím to zaplatíme.

No a keďže by bolo veľmi nepraktické meniť tovar a služby za iné zboží a služby, ktoré môžu mať inú hodnotu a druhá strana o tie naše naviac nemusí mať záujem, potrebujeme peniaze. Základnou funkciou peňazí je teda sprostredkovávanie výmeny tovaru a služieb. Medzi historické peniaze patria trebárs mušle, kamenné doštičky, neskôr mince z drahých kovov a zlato…

Na kryptomarkete sa to mimochodom dá porovnať s faktom, že sa altcoiny obvykle neobchodujú medzi sebou priamo, ale často sa využíva Bitcoin (a pár ďalších kryptomien) ako prostriedok výmeny.

Je to teda už viac ako sto rokov

Zlato ľudia pôvodne držali vo svojich rukách, kým zaňho v priebehu necelého storočia dostali iba papier. To je dôvod, prečo veľa ľudí nemá príliš kladný vzťah k bankám. Pritom do bánk sme si zlato začali dávať kvôli bezpečnosti. Prvé papierové potvrdenia o vklade zlata v banke – bankovky – boli vydávané v Číne, niekedy pred približne tisíc rokmi.

Paradoxom je, že začali platiť ak peniaze. Predstavte si, že si dávate zlato do banky, aby vám ho nikto nemohol ukradnúť, ale zrazu máte vo vrecku papier, ktorý kohokoľvek oprávňuje na to, aby si zodpovedajúce množstvo zlata niekde vyzdvihol (často na ktorejkoľvek pobočke banky).

Ja v tom teda žiadny zásadný bonus v podobe vyššej bezpečnosti nevidím. Vy áno? Naviac sa postupom času stalo, že si banka zlato jednoducho nechala. Napriek tomu/preto sa tento model stal základom dnešného bankového systému.

Hodnota peňazí

Súčasné peniaze sú vydávané bankami (nie štátmi, byť to tak vyzerá) a kryté iba našou dôverou v ich hodnotu. Klasický zlatý štandard (krytie peňazí zlatom) je dávno preč, za čo vďačíme vojnám a vojnovým výdavkom a taktiež krízam, kedy sa ľuďom oznamovalo, že už za peniaze žiadne zlato nedostanú, poprípade im vzali i to zlato, ktoré si nechali doma.

Od toho času už peniaze neplnia funkciu uchovávateľa hodnoty, pretože strádajú tzv. vnútornú hodnotu, ktorú predtým mali vďaka zlatu. Ich hodnota v skutočnosti neustále mierne klesá. Tomu sa hovorí inflácia a ide o určitú formu skrytej dane. Také peniaze vlastne nie je príliš výhodné dlhodobo držať, či už vo vrecku, pokladničke, sejfe či banke.

Fiat mena – peniaze s núteným obehom

Najdôležitejšou funkciou peňazí je sprostredkovávanie výmeny tovaru a služieb. K tomu je potrebné, aby boli dobre deliteľné, skladné a trvanlivé, aby sa vám vo vrecku nerozpadli. Taktiež musia mať nejakú hodnotu. Tá je dnes daná iba dohodou a dôverou ľudí, ako už bolo povedané. Fiat peniaze sa od kryptomien čo sa týka tejto funkcie líši v zásade len svojou pestrou históriou a obehom, ktorý je tzv. nútený podľa zákona.

Sú kryptomeny peniaze?

Kryptomeny majú svoje využitie v oblastiach online platieb novej generácie. Je mnoho ďalších spôsobov, ako sa dá uplatniť túto revolučnú teóriu v praxi, niektorým sme sa mimochodom venovali v predminulom dieli HODLu. Keď teda hovoríme, že kryptomeny slúžia ako meny, myslíme tím iba jedno z mnohých reálnych využití, ktoré buď teraz poskytujú, alebo poskytovať v budúcnosti budú. O potenciály kryptomien svedčí ich postupné prenikanie do ekonomiky, ktoré už podľa môjho názoru nikto nezastaví.

Papierové peniaze pomaly končia a nahrádzajú ich bezhotovostné platby. Pri bezhotovostných platbách stojí za pozornosť fakt, že nie sú kryté dokonca ani fyzickými peniazmi. Sú ešte viac virtuálne, než kryptomeny. Sú vydávané jediným kliknutím niekde v komerčnej banke, ktorá si takto sama „tlačí” peniaze bez toho, aby komukoľvek musela čokoľvek vracať. Tento model je pre väčšinu obyčajných pracujúcich ľudí niečím šokujúcim a v zásade neuveriteľným podvodom.

Záver

Kryptomeny typu Bitcoin, Litecoin a pod. už dnes výmenu sprostredkovávajú, ale k oficiálnej mene majú stále ďaleko. Ako u iných kategórií z minulých dielov, tak i dnes je na mieste argument, že sa do tejto kategórie (mien/peňazí) určite všetky nevojdú. Existujú rôzne druhy kryptomien a len niektoré z nich by sa mohli stať peniazmi budúcnosti. Momentálne to síce ešte možné nie je, ale doba, kedy to možné bude, sa veľmi rýchlo blíži. V budúcom dieli by sme mohli celý seriál uzavrieť. Pokiaľ máte pocit, že sme na niečo zabudli, alebo máte čokoľvek ďalšie k téme, napíšte nám to do komentára pod článkom. Ďakujeme.

Naše najnovšie video

 

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.