DeFi je skratkou pre decentralized finance. V podstate ide o veľmi jednoduchý koncept. Finančné nástroje, ktoré máme, získajú decentralizovanú podstatu. Pod tým sa však skrýva ohromné množstvo hlbokých implikácií.
DeFi ako budúcnosť finančného sveta
Finančné trhy sú fakticky hýbateľom prosperity. Z klasickej ekonomickej teórie je známe, že čím viac obchodov sa uskutoční, tým je to lepšie pre trh. V podstate to znamená, že ak existuje možnosť obchodu, tak je najlepším možným riešením tento obchod umožniť. Čím viac obchodov, tým viac prosperity.
Aj DeFi však má svoje problémy: Hacker ukradol $25 miliónov z DeFi projektu – a potom ich vrátil!!!
Existujú samozrejme výnimky, ako sú obchody s atómovými zbraňami, ktoré by v zlých rukách mohli významne zbrzdiť ekonomický rozvoj, avšak každé pravidlo má svoje výnimky.
Terajší finančný trh je stále extrémne centralizovaný. Nielenže prístup naň má vlastne veľmi málo ľudí (80 % obyvateľov USA vlastní iba 7 % akcií amerických spoločností), ale existujú aj bariéry, ktoré sú neprekročiteľné. Ľudia z menej vyspelých krajín nemajú ani nárok na to mať bankový účet, nie ešte aby mohli nakupovať napríklad akcie či finančné deriváty.
(článok pokračuje pod videom)
Prihláste sa na odber kanálu BitLink
DeFi je pre všetkých
Rovnako ako Bitcoin, tak aj DeFi by malo fungovať na základe jednoznačných pravidiel, ktoré umožnia, aby daný systém nezlyhal. To znamená, že ak má byť na blockchaine decentralizovaná finančná služba, musí byť postavená tak, aby ľuďom umožnila participáciu a tým, ktorí vkladajú svoje finančné prostriedky do systému, musí zaistiť dostatočné bezpečie.
Existujú tiež veľké výzvy, s ktorými sa nástroje DeFi budú musieť vyrovnať. Pod pojmom nástroj DeFi si môžete predstaviť napríklad Maker DAO. Okrem toho, že tento projekt umožnil vznik stablecoinu Dai, tak tiež umožňuje získavanie pôžičiek. Nemôžeme tu zachádzať do úplných podrobností, ale systém Maker DAO sa zatiaľ javí ako pomerne funkčná verzia, ktorú ľudia naozaj využívajú. Vzniká tým priestor pre tých, ktorí nemajú prístup do bežného finančného systému.
Ethereum ako vedúci blockchain
Ethereum je vďaka obrovskému množstvu vývojárov a relatívnej jednoduchosti tvorby smart kontraktov vo vedúcej pozícii vo vzťahu k DeFi. Väčšina decentralizovaných financií sa tak zatiaľ formuje okolo ETH. Okrem Maker DAO si tak môžete predstaviť napríklad security tokeny vznikajúce v rôznych štandardoch (najznámejším je ERC-20 formát) a s rôznymi pravidlami.
Pomocou tokenizácie sa tak na globálny digitálny trh môže dostať v podstate akýkoľvek druh majetku, čo opäť podporí množstvo obchodov, ktoré môžu prebehnúť. Vďaka globálnemu charakteru prekračuje DeFi lokálne regulácie a ochranárstvo národných ekonomík, ktoré sa hrajú na svojich vlastných piesočkoch.
DeFi tak môže vytvoriť stabilnejší, otvorenejší a rýchlejší finančný systém, ktorý umožní vstup všetkým, ktorí budú chcieť. Zatiaľ sa zdá, že ETH má v tejto úlohe neotrasiteľnú pozíciu, ale na vytvorenie takéhoto systému je potrebná obrovská kapacita škálovania. A tou zatiaľ nedisponuje žiadny blockchain. Budúcnosť je tak otvorená.
Čo čítať ďalej
Pozrite sa na prehľad fundamentov, vďaka ktorým Ethereum rastie rýchlejšie, než Bitcoin či ostatné altcoiny!