Breakout pohyb alebo prerazenie nastane vtedy, keď sa cena aktíva posunie nad oblasť rezistencie alebo sa posunie pod oblasť supportu. Breakouty naznačujú, že cena môže začať smerovať k zlomu. Napríklad prelomenie vzoru grafu smerom nahor môže naznačovať, že cena začne stúpať. Breakouty, ktoré sa vyskytujú pri veľkom objeme (v porovnaní s normálnym objemom), vykazujú väčšie presvedčenie. To znamená, že je pravdepodobnejšie, že sa cena bude vyvíjať týmto smerom.
Breakouty sa vzťahujú na pohyb aktíva a netýkajú sa len kryptomien. Ide aj o akcie, dlhopisy alebo komodity. Obchodníci môžu použiť breakout ako moment na nákup alebo predaj akéhokoľvek aktíva.
Body zlomu, kde vznikajú breakouty, sú do značnej miery umelé. Identifikujú ich totižto obchodníci, a preto podliehajú ľudskej chybe. Napriek tomu, ak ich dostatočný počet predajcov a investorov berie vážne a výsledkom sú veľké nákupy alebo predaje, môžu sa stať kľúčovými. To znamená, že investori ich nemôžu ignorovať.
Aké informácie poskytuje breakout?
Prelomenie nastane, keď cena bola pod úrovňou rezistencie alebo nad úrovňou supportu na nejaký čas. Úroveň rezistencie alebo supportu predstavuje čiaru, ktorú mnohí obchodníci používajú na nastavenie vstupných bodov alebo úrovní zastavenia straty. Keď cena prerazí úroveň supportu alebo rezistencie, obchodníci čakajúci na prerazenie naskočia. Tí, ktorí nechceli, aby cena hladinu prerazila, opustia svoje pozície, aby sa vyhli väčším stratám.
Viac o hladinách suppportu a rezistencie sa dočítate v tomto NÁVODE.
Tento príval aktivity často spôsobí nárast objemu, čo ukazuje, že veľa obchodníkov sa zaujímalo o úroveň prelomu. Ak má breakout malý objem, úroveň nemusela byť významná pre veľa obchodníkov. Tieto breakouty s malým objemom majú väčšiu pravdepodobnosť zlyhania.
- V prípade prelomu smerom nahor, ak zlyhá, cena klesne späť pod rezistenciu.
- V prípade prelomu smerom nadol, ak zlyhá, cena sa vráti späť nad úroveň supportu, pod ktorú prerazila.
Breakouty sa bežne spájajú s inými vzormi grafov vrátane trojuholníkov, vlajok, klinov a podobne. Tieto vzory sa vytvárajú, keď sa cena pohybuje špecifickým spôsobom, čo vedie k dobre definovanej úrovni supportu a rezistencie. Obchodníci potom sledujú, či sa na týchto úrovniach nevyskytujú breakouty.
Dokonca aj po prelomení veľkého objemu sa cena často (ale nie vždy) vráti k bodu zlomu, kým sa opäť posunie v smere prelomu. Je to preto, že krátkodobí obchodníci často kúpia počiatočný zlom, ale potom sa pokúsia predať pomerne rýchlo so ziskom. Tento predaj dočasne privedie cenu späť k bodu zlomu. Ak je prerušenie legitímne (nie zlyhanie), cena by sa mala vrátiť späť v smere prelomu. Ak nie, ide o neúspešný preraz. Túto situáciu zobrazuje graf nižšie. Vidíme, že cena vytvorila v kruhu breakout a následne sa vrátila otestovať tento prerazený support a vznikla z neho rezistencia.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Obchodníci, ktorí používajú breakouty na začatie obchodov, zvyčajne využívajú príkazy stop loss v prípade, že breakout zlyhá.
Príklady na bullish a bearish breakouty
Graf ukazuje nárast objemu spojený s poklesom, keď cena prerazila oblasť supportu trojuholníkového grafu. Obchodníci mohli využiť breakout na potenciálne vstupovanie do krátkych pozícií alebo výstup z dlhých pozícií.
Graf ukazuje nárast objemu spojený s rastom, keď cena prerazila oblasť rezistencie trojuholníkového grafu. Obchodníci mohli využiť breakout na potenciálne vstupovanie do dlhých pozícií alebo výstup z krátkych pozícií.
Fake breakout
Na grafe nižšie môžeme vidieť fake breakout. Jednoducho povedané, ide o prielom supportu alebo rezistencie iba krátkodobo a väčšinou telo sviečky ostane pod úrovňou supportu alebo rezistencie. Presne taký scenár nastal na grafe dole. Knôt sviečky v takýchto prípadoch tvorí väčšinu cenového pohybu v rámci danej časovej periódy. Čím je knôt vyšší, tým je pravdepodobnosť zlyhania breakoutu taktiež vyššia. Z toho vyplýva, že je menej riskantné, ak počkáte na ukončenie danej sviečky.
Ako identifikovať fake breakout? Vysvetlíme si to v nasledujúcich jednoduchých krokoch:
- Zmerajte veľkosť sviečky – Najvyššia (high) cena mínus najnižšia (low) cena.
- Zmerajte knôt sviečky – Pre bullish breakout = najvyššia (high) cena mínus uzatváracia (close) cena. Pre bearish breakout = najnižšia (low) cena mínus uzatváracia (close) cena.
- Porovnajte knôt s veľkosťou sviečky
- Čím viac percent z celého pohybu sviečky knôt zaberá, tým je riziko fake breakoutu vyššie.
Limity používania breakoutov
Existujú dva hlavné problémy s využívaním breakoutov. Hlavným problémom sú neúspešné breakouty. Cena sa bude často pohybovať tesne za hranicou rezistencie alebo supportu a priláka obchodníkov. Cena sa potom obráti a nepokračuje v pohybe a v smere zlomu. Môže sa to stať niekoľkokrát, kým dôjde ku skutočnému zlomu.
Úroveň supportu a rezistencie je tiež subjektívna. Nie každému záleží na rovnakej úrovni supportu a rezistencie. Preto pomáha sledovanie objemov. Zvýšenie objemu prerazenia ukazuje, že úroveň je dôležitá. Nedostatok objemu ukazuje, že úroveň nie je dôležitá alebo že veľkí obchodníci (ktorí vytvárajú veľké objemy) ešte nie sú pripravení zúčastniť sa.