Litecoin (LTC)

Spracované kryptomeny Litecoin (LTC).
Litecoin (LTC). Zdroj: shutterstock.com/ARTEMENKOVALENTYN
Crypto All Stars PCBitmarkets

Čo je Litecoin (LTC)? Oplatí sa kúpiť túto kryptomenu?

Čo je Litecoin? Litecoin je internetová kryptomena založená na Blockchaine. Jej výhodou je plná decentralizácia a je navrhnutá tak, aby ju nikto nemohol ovplyvniť, falšovať, kontrolovať alebo umelo spôsobovať jej infláciu. Je to deflačná kryptomena, čo znamená, že jej hodnota časom narastá. Litecoin vznikol v roku 2011. Založený je na podobnom systéme ako Bitcoin, ale je štyrikrát rýchlejší a má štyrikrát viac mincí. V tomto článku sa dozviete aj aká je Cena LTC, a taktiež aj kde kúpiť Litecoin.

Čo sa týka potenciálu, predpokladá sa, že Litecoin dokáže ovplyvniť trh. Považuje sa za bezpečný prístav pre kryptomeny a pri korekciách zaznamenáva najmenšie prepady. Veľkou výhodou Litecoinu sú (oproti Bitcoinu) výrazne rýchlejšie platby.

Porovnanie Bitcoin Litecoin
Limit mincí 21 miliónov 84 miliónov
Algoritmus SHA-256 Scrypt
Priemerný čas blokovania 10 minút 2.5 minút
Obtiažnosť 2016 blokov 2016 blokov
Počiatočná odmena 50 BTC 50 LTC
Súčasná odmena 12,5 BTC 12,5 LTC
Blockchain blockchain.info block-explorer.com
Tvorca Satoshi Nakamoto Charles Lee
Dátum vzniku 3. január 2009 7. október 2011

 

Ako funguje Litecoin? (Mining LTC)

Litecoin zdieľa mnoho podobností s Bitcoinom. Pomocou Litecoinu môžete rýchlo preniesť určitú hodnotu z jednej osoby na druhú. Všetky transakcie sú zaznamenané do bloku v blockchaine. Blockchain funguje ako decentralizovaná kniha, v ktorej sú chronologicky uložené všetky transakčné dáta. Na celom svete sú tisíce počítačov, ktoré uchovávajú kópiu tejto knihy. To znemožňuje oklamať systém. Transakcie sa zhromažďujú a vkladajú do tzv. bloku. Tento blok sa potom pridá do už existujúceho reťazca blokov: blockchain.

Tento platobný systém spravujú uzly (nodes) a baníci (mineri). Môžete porovnať uzol s účtovníkom. Každý uzol v sieti vlastní kópiu všetkých údajov o transakcii, takže môžeme hovoriť o decentralizovanej sieti.

Mineri sú počítače v sieti, ktoré zhromažďujú transakcie, vložia ich do bloku a potom tento blok pridajú do už existujúceho bloku. Tieto počítače sú špeciálne určené na riešenie všetkých druhov matematických hádaniek a problémov. Baník, ktorý to najskôr vyrieši, dostane svoj blok do blockchainu a vyberie odmenu, ktorá s ním prichádza.

Na čo môžete využiť Litecoin?

Platobný prostriedok

Litecoin bol vyvinutý ako decentralizovaný spôsob pre digitálne platby. S LTC môžete prenášať finančnú hodnotu priamo bez potreby tretej strany ako napríklad banky. Existuje mnoho miest, kde je LTC akceptovaný ako platobná metóda. V súčasnej dobe je Bitcoin viac populárny ako spôsob platby, ale aj LTC má taktiež svoje mieste hlavne vďaka nižším transakčným poplatkom a vyššej rýchlosti transakcií.

Rýchle transakcie

Chcete previesť peniaze do zahraničia? Ak využijete banku, zaplatíte poplatky vo výške dvadsať až tridsať percent a príjemca bude musieť počkať niekoľko dní, kým dostane finančné prostriedky. Ak použijete LTC pre tú istú transakciu, trvá to len niekoľko minút a miniete pár centov na poplatky. Bez ohľadu na to, kam má transakcie namierené, transakčné náklady a časový rámec budú vždy rovnaké.

Investícia

Mnoho ľudí špekuluje o cene Litecoinu. LTC vnímajú ako menu budúcnosti a dúfajú, že sa jeho hodnota zvýši. Na rozdiel od eur, množstvo LTC, ktoré budú vytvorené, už bolo vopred určené. Ponuka je obmedzená – ak sa dopyt zvýši, cena sa následne zvýši. Jeden Litecoin sa skladá zo sto miliónov jednotiek, čo umožňuje preniesť len zlomok Litecoinu na niekoho iného.

Cena LTC

Cena LTC sa počas histórie viacmenej pohybovala ruka v ruke Bitcoinu a kopírovala jeho cenu. Jeho maximálna cena za celú dobu existencie (ATH all-time-high) bola na konci roka 2017, kedy dosiahla 366 USD. Následne cena padala celý rok, pričom pád sa zastavil až na hodnote 22 dolárov na začiatku roka 2019. V čase písania tohto článku sa cena LTC pohybuje okolo úrovne 100 dolárov.

Zdroj: Coinmarketcap.com

Kde kúpiť Litecoin

Zaujala vás táto kryptomena a chcete si kúpiť Litecoin? V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme niekoľko spôsobov a miest, kde si môžete kúpiť Litecoin.

Coinbase

Prvým miestom, ktoré odporúčame je americká krypto zmenáreň Coinbase. Táto zmenáreň je v krypto priestore už niekoľko rokov, počas ktorých si vybudovala silné meno. Coinbase aktuálne ponúka niekoľko rôznych kryptomien vrátane tých najväčších – BTC, LTC, ETH, BCH a mnoho ďalších.

Veľkou výhodou tejto zmenárne je fakt, že kryptomeny viete kupovať a obchodovať priamo za Eurá (fiat meny). Väčšina krypto zmenární túto možnosť neponúka.

Pokiaľ sa registrujete cez TENTO LINK a nakúpite kryptomeny aspoň za 80€, dostanete od Coinbase ďalších 8€ zadarmo

Binance

Binance je ďalším velikánom v krypto priestore. Jedná sa o najväčšiu krypto zmenáreň, ktorá neustále napreduje a vyvíja sa a tým si získava väčšiu popularitu. Binance ponúka veľké množstvo kryptomien, ktoré môžete obchodovať voči tzv. stablecoinom, prípadne voči kryptomenovým párom, napríklad voči BTC.

Táto krypto zmenáreň ponúka množstvo výhod, pokiaľ chcete nakúpiť LTC, prípadne iné kryptomeny na tejto zmenárni, môžete sa registrovať cez TENTO LINK.

KuCoin

Naše trio zmenární, kde môžete kúpiť LTC uzatvára menšia zmenáreň KuCoin. Túto krypto zmenáreň vám sem uvádzame zámerne, pretože táto zmenáreň je známa tým, že často pridáva menej známe a malé kryptomeny, ktoré majú potenciál stať sa tzv. “drahokamom” medzi kryptomenami. To znamená, že v krátkej dobe môže táto kryptomena stúpnuť na cene o desiatky až stovky percent! Majte však na pamäti, že takýchto drahokamov je veľmi málo a je ťažké ich nájsť.

Ďalšou výhodou tejto krypto zmenárne je jej bezpečnosť, ktorá je na veľmi vysokej úrovni. To, že je bezpečnosť vysoká, uvidíte už počas registrácie. Stupeň bezpečnosti si však viete zvýšiť/znížiť sami. My odporúčame určite čo najvyšší stupeň bezpečnosti.

Pokiaľ chcete nakúpiť LTC, prípadne iné kryptomeny na tejto krypto zmenárni, môžete tak urobiť cez TENTO LINK.

Záver

Teraz už viete, čo je Litecoin a ako funguje. Dúfame, že sme vám týmto návodom odpovedali na všetky vaše otázky ohľadne kryptomeny Litecoin.

Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.