Čo je to fork? – časť prvá

Pre začiatočníkov Čo je to fork?
Čo je to fork? Zdroj: shutterstock.com/sommthink
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Fork sem, fork tam, aspoň raz za týždeň na kryptomagazine píšeme o “krypto – vidličkách” (fork = vidlička). Za posledných šesť mesiacov našej existencie sme ich spomenuli minimálne v stovke článkov. Ako ich však vnímať? A čo to vlastne ten fork je?

Pri forku v podstate z ničoho nič získate nové mince. Vaše Bitcoiny sa rozdvoja. Miesto jedného coinu máte dva a oba majú nejakú hodnotu. Hodnotu, ktorú určí… Kto ju určí na úplnom začiatku? A ako je vlastne možné z ničoho nič vytvoriť nové peniaze?

V tomto článku vysvetlím, čo znamená fork z technologického hľadiska. Nabudúce vysvetlím forky z psychologického a filozofického hľadiska.

“It’s not a bug, it’s a feature!”

Začnime pekne od začiatku

Než budete čítať ďalej, chcem vás požiadať, aby ste si v hlave odpovedali na túto otázku: Čo je blockchain? Ak na ňu neviete jednoducho a zrozumiteľne odpovedať, možno bude vhodné prečítať si zopár článkov. Konkrétne tento a tento. Inak vám zvyšok textu nemusí dávať zmysel.

Fork z technologického hľadiska

Ak si odmyslíme burzy, zmenárne, peňaženky a všetok ten softvér okolo, každá kryptomena je v podstate iba verejne dostupná história transakcií uložená na tisíckach počítačov po celom svete. Táto história transakcií sa nazýva blockchain.

Blockchain udržujú mineri, ktorí hľadajú kryptografický hash (hash je funkcia, ktorá nejakým definovaným spôsobom zmení vstupné číslo) s nejakým (obrovským) počtom núl. Hľadanie tohto hashu je veľmi náročné, avšak dá sa veľmi ľahko overiť jeho správnosť (zahashovanie a následné spočítanie núl). Miner, ktorý daný hash nájde, dostane odmenu (vo forme danej kryptomeny) a vytvorí ďalší blok, ktorý pripne na koniec blockchainu.

Dôležitý je konsenzus

Blok zostaví na základe dopredu definovaných pravidiel. Napríklad v prípade Bitcoinu nesmie byť väčší ako 1MB (to platilo, dokým sa neprešlo na SegWit), v bloku môžu byť iba správne transakcie…

Tento blok je následne spolu s kryptografickým hashom rozoslaný ostatným minerom. Každý miner následne nový blok skontroluje a ak je všetko OK, zapíše ho do svojej lokálnej kópie blokchainu.

Čo sa však stane, ak niekto vytvorí blok, ktorý nemá správny formát? (napr. jeho veľkosť je 2MB) Mineri tento blok jednoducho odmietnu a budú pokračovať v hľadaní kryptografického hashu.

A na svete je fork!

Fork je v podstate verzia blockchainu, ktorá z nejakého dôvodu nedodržuje pravidlá. Obsahuje príliš veľké bloky, neplatné transakcie, nedefinované smart kontrakty…

Aj SegWit bol fork. Pri prechode na SegWit protokol sa zmenili pravidlá pre vytváranie nových blokov. Na týchto pravidlách sa však najprv všetci mineri zhodli, nové bloky prijali a nevznikli tak dve rozdielne verzie Bitcoin blockchainu.

Aj Bitcoin Cash bol fork. Pri prechode na Bitcoin Cash protokol sa zmenili pravidlá pre vytváranie nových blokov. Na týchto pravidlách sa však nezhodli všetci mineri. Časť siete nové bloky neprijala a vznikli tak dve rozdielne verzie Bitcoin blockchainu.

Čo sa stalo s Bitcoinami?

Vznikli dve nekompatibilné platobné siete. Obe však majú do istého bodu identickú históriu transakcií. A práve v tejto histórii transakcií je napísané, že vy máte (napríklad) 4 Bitcoiny (veľmi zjednodušujem, ale takto to v podstate funguje). V oboch platobných sieťach teda máte 4 mince.

Hodnota týchto mincí závisí na ľuďoch. Za koľko sú ochotní tieto mince kúpiť? A predať? Každá burza si môže vybrať, ktorú verziu blockchainu (inak povedané ktorú kryptomenu/ ktorý Bitcoin) bude považovať za Bitcoin, prípadne môže podporovať obe (ten druhý však najprv musí pridať do ponuky, ideálne pod iným názvom, aby si ho ľudia neplietli).

Dôležité

Takto fungujú forky z technologického hľadiska. Existuje veľa spôsobov, ako úspešne forknúť kryptomenu. Viac sa o nich dozviete tu.

Nabudúce napíšem, ako forky vnímam ja osobne z filozofického hľadiska. Mnoho ľudí nadáva, ďalší sa tešia, pretože v nich vidia peniaze zadarmo. Ďalší si myslia, že forky zničia Bitcoin. Ja to vnímam úplne inak.

Druhú časť miniseriálu o forkoch nájdete v tomto článku.

Sledujte nás na facebooku, aby ste náhodou nezmeškali druhú časť nášho miniseriálu o forkoch. Ak vám tento článok pomohol, budeme radi, ak mu dáte like, prípadne ho budete zdieľať.

txbOkazio mobil