Čo by som urobil inak, keby som začínal s kryptomenami dnes

  • Najčastejšie chyby začiatočníkov pri investovaní do kryptomien.
  • Odporúčania, ako by mal vyzerať správny štart do sveta kryptomien.
  • Poučenie z minulosti: čo zmeniť, keby sa dalo začať znova.
Novinky Čomu sa vyhýbať, ak nakupujete kryptomeny
Čomu sa vyhýbať, ak nakupujete kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/smolaw
BitmarketsCoinfactory mobil baner

Čomu by sa mal začiatočník vyhnúť, ak nakupuje kryptomeny

Začiatočníci často vnímajú kryptomeny ako rýchly spôsob zbohatnutia. Tento prístup však vedie k impulzívnym rozhodnutiam. Jednou z najčastejších chýb je investovanie bez pochopenia projektu. Mnohí nakúpili tokeny len preto, že ich niekto odporučil, alebo preto, že na sociálnych sieťach rástli. No bez pochopenia technológie, cieľa projektu a jeho tímu je takéto rozhodnutie vysoko rizikové.

Ďalšou častou chybou je nákup na vrchole trhového cyklu. Začiatočníci podliehajú emóciám, ako je FOMO (strach z premeškania) a nakupujú v čase, keď už cena dosiahla vrchol. Následne sledujú, ako hodnota ich investície dramaticky klesá, čo vedie k frustrácii a panickému predaju so stratou. V tomto prípade odporúčame podrobný rozbor ceny na TradingView.

Bezpečnosť je ďalšia zásadná oblasť. Ukladať kryptomeny na burzách dlhodobo je riskantné. Pri spätnom pohľade si mnohí uvedomujú, že si mali zriadiť vlastnú hardvérovú peňaženku hneď od začiatku. Strata prístupových údajov, hacky alebo krach burzy vedia zničiť celú investíciu.

Kryptomeny ako súčasť dlhodobej stratégie

Z dlhodobého hľadiska by sa mala stratégia postaviť na vzdelávaní a diverzifikácii. Keby bolo možné vrátiť čas, veľa investorov by investovalo najprv do vzdelania – do kurzov, čítania whitepaperov, sledovania odborných diskusií a porovnania rôznych projektov. Porozumenie základným princípom ako je blockchain, proof of work, proof of stake a tokenomika, by umožnilo robiť rozhodnutia s väčšou istotou.

Diverzifikácia portfólia je ďalšia vec, ktorá sa často podceňuje. Namiesto toho, aby niekto vsadil všetko na jednu kryptomenu, rozumnejšie by bolo rozložiť investície medzi viac projektov – napríklad medzi Bitcoin ako uchovávateľa hodnoty, Ethereum pre smart kontrakty a menšie altcoiny pre potenciálny rast.

Príklad na kryptoportfólio

Príklad na kryptoportfólio. Zdroj: vlastné spracovanie

Zložte ružové okuliare

Nemenej dôležité je mať realistické očakávania a plán výstupu. Kryptomeny môžu rásť rýchlo, ale aj klesať. Keby boli tieto riziká zvážené vopred, mnohé rozhodnutia by boli obozretnejšie. Plán výberu ziskov, stanovenie cieľovej ceny na predaj a udržiavanie časti ziskov v stabilných aktívach môže ochrániť portfólio pred stratami.

SpäťStrana 2/3Ďalej
Coinfactory PC banerBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.