Čo by sa stalo, ak by Satoshi Nakamoto predal všetky svoje bitcoiny a prečo to nikdy neurobil?

Titulky Čo ak by zakladateľ Bitcoinu predal svoje Bitcoiny
Čo ak by zakladateľ Bitcoinu predal svoje Bitcoiny. Zdroj: shutterstock.com/Istvan Csak a shutterstock.com/Hi my name is Jacco
BitmarketsOkazio mobil

Satoshi Nakamoto ako zakladateľ Bitcoinu vlastní približne 1 milión bitcoinov, čo je 5 % z celej ponuky. Ak by sa rozhodol všetko predať, cena najznámejšej kryptomeny by mohla zaznamenať historicky najväčší pád. Prečo sa tak nikdy nestalo a aký je skutočný majetok zakladateľa Bitcoinu?

Zakladateľ Bitcoinu patrí k najbohatším ľudom na svete

Satoshi Nakamoto je často považovaný za pseudonym, pretože jeho identita nie je známa a nikto nevie, ako skutočne vyzerá. Dokonca sa špekuluje, či za vznikom nie je viac ľudí, prípadne veľká organizácia. Po zakladateľovi burzy Binance, ktorého majetok sa posledný rok pohyboval na hodnote 50 miliárd dolárov, je v súčasnosti druhá najbohatšia entita v kryptomenovom svete.

Ak by anonymného tvorcu zaradil Forbes do rebríčka najbohatších ľudí, tak by bol niekde okolo top 100. Ak by bol Bitcoin na historickom maxime, tak by sa dokonca mohol dostať do top 20.

Môže Satoshi predať svoje bitcoiny?

Podľa zdroja finty.com hodnota jeho bitcoinov, ktorých vlastni 1,1 milióna, je pri súčasnej cene okolo 18 miliárd dolárov. Ak by ich všetky predal, išlo by o historicky najväčší výpredaj v kryptomenom svete. Cena by síce nemusela spadnúť na nulu, keďže vždy sa niekto nájde, kto by špekulatívne kupoval Bitcoin aj na 100 dolároch, čo by predajný tlak zakladateľa Bitcoinu mohlo neskôr zmierniť a nakupujúci by mohli cenu opäť vystreliť.

Vysvetlenie je pomerne jednoduché, prečo by Bitcoin po tomto predaji neskončil. Každá burza má svoj order book, teda knihu objednávok, kde obchodníci zadávajú svoje príkazy na nákup. Ak by anonymný tvorca vymyslel systém, ako naraz na všetkých známych burzách predať svoje kryptomeny, tak pravdepodobne by ich ani nepredal. Prečo? Pretože by neexistoval taký vysoký dopyt, keďže každý predaj vyžaduje protistranu.

Predaj Bitcoinu na burze

Predaj Bitcoinu na burze. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture

Na burze ale veľkí hráči fungujú prevažne cez robotov alebo poloautomaticky monitorujú cenu. Preto ak niekto zrealizoval veľký predaj, okamžite by si to všimli.

Môže ťa zaujímať: Kryptomeny budú mať v roku 2023 tri veľké príležitosti, ktoré môžu naštartovať globálne prijatie

Aká by bola cena po predaji?

Ako bolo spomenuté, cena by pravdepodobne padla veľmi nízko. Nedá sa presne povedať, koľko by to bolo, hodnota by sa ale približovala k nule. Po predaji by každý hodler chcel nakupovať Bitcoin za cenu napríklad 10 alebo 100 dolárov, preto by sa predajný tlak neskôr mohol zmeniť na nákupný. Môžete to vidieť na grafe nižšie.

Cena Bitcoinu počas roku 2020

Cena Bitcoinu počas roku 2020. Zdroj: tradingview.com

V roku 2020 po začiatku pandémie COVID-19 v panike cena rýchlo počas pár hodín klesla z 9 000 dolárov na 4 000 dolárov. Pre veľkú časť obchodníkov to je zaujímavá nákupná a špekulatívna zóna na nákup, keďže čo je lacné, to sa kupuje. Bežné fungovanie trhovej ekonomiky. Cena sa pomerne rýchlo vrátila naspäť na 6 000 dolárov, čo je 30 % zisk od dna.

Podobný pohyb by sme mohli očakávať aj pri predaji všetkých Satoshiho bitcoinov. Cena by napríklad mohla spadnúť z aktuálnej cena 17 000 dolárov na 100 dolárov a do niekoľkých dní sa vrátiť na 2 000 dolárov. Treba tento príklad brať s rezervou, nikto totiž nevie, aký presný cenový vývoj by mohol nastať.

Aká je pravdepodobnosť predaja všetkých bitcoinov?

Keďže Satoshi Nakamoto už viac ako 10 rokov nekomunikuje ani nikto o ňom nemá žiadne informácie, jeho bitcoiny môžu byť navždy stratené. Druhá možnosť je, že bitcoiny stále drží, ale nechce ich predať, pretože si uvedomuje riziká. Môže ich, samozrejme, postupne predávať po častiach, čo by na cenu nemuselo mať žiadny vplyv.

Predaj takéhoto veľkého množstva naraz by nezostal bez pozornosti a momentálne bez overenia identity na burzách to ani nie je možné. Ak teda chce stále zostať anonymný, tak nemá možnosť ako sa všetkých bitcoinov naraz zbaviť.

S rizikom predaja všetkých Nakamotových bitcoinov, samozrejme, stále treba počítať. Cena by vďaka tomu určite rapídne poklesla. Po zvýšenej pozornosti celého sveta by sa tak mohla odhaliť aj identita zakladala. Tento scenár je ale málo pravdepodobný a najviac sa špekuluje tom, že zakladateľ už nežije alebo sa dištancuje od celej siete a nechce mať s ňou nič spoločne (vrátane prístupu k peňaženkám). V minulosti pokusy o tvorbu vlastných peňazí v každom prípade skončili veľmi zle a tvorcovia išli často na doživotie do väzenia, keďže štáty nepovoľujú tvorbu iných ako štátnych peňazí.

Prečítaj si aj: Aké prekvapenia prinesie rok 2023 na kryptomenovom trhu?

txbBest Wallet mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.