Čínska centrálna banka začína čím viac zasahovať do domácej ekonomiky – snaží sa odvrátiť krízu?

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Môžeme si položiť veľmi zásadnú otázku a to, ako vidí aktuálnu situáciu v globálnej ekonomike centrálna banka Čínskej ľudovej republiky? Na jednej strane robí Čínska centrálna banka to, čo robila stále aj v minulosti. Sleduje počínanie FEDu a kopíruje ho v zásadných rozhodnutiach. Keď teda Federálna rezervná banka Spojených štátov zníži sadzby, tak čínska centrálna banka minimálne zváži zníženie sadzieb aj u seba doma. Keď FED sadzby zvýši, tak platí to isté.

Akumulujúce sa problémy

Na druhú stranu musí brať do úvahy zhoršujúcu sa situáciu v Hong Kongu. Navyše, obchodné rokovania medzi Čínou a Spojenými štátmi sa vlečú a zdá sa, že jednoducho nikam ani nepovedú. A to aj napriek tomu, že USA a ČĽR nedávno podpísali čiastočnú obchodnú dohodu, ktorá mala postaviť základ pre ďalšie obchodné rokovania a dohody.

Čínska centrálna banka v pondelok znížila repo sadzbu o 25 bázických bodov, teda na 2,50%, čo bolo významné, pretože išlo o prvé zníženie od roku 2015. Vďaka tomu akcie v Hong Kongu a pevninskej Číny vzrástli na hodnote. Akciové indexy ako je Shanghai Composite vzrástol o 1% a Hang Seng o 1,5%.

Včerajšie zníženie sadzieb nebolo žiadnym prekvapením. Podľa posledných dát čínska priemyselná produkcia a maloobchodné predaja ukazujú, že čínska ekonomika je v útlme a to po dlhých rokoch prudkého rastu. Niečo z toho súvisí so štrukturálnymi zmenami, ako je prechod na stabilnejší a pomalší rast spotrebiteľskej ekonomiky. Iní zase dávajú väčšiu váhu na neistoty plynúce z obchodnej vojny medzi Čínou a Spojenými štátmi.

Zachraňovanie bankovkového sektoru

Čína musela zachrániť najmenej päť stredne veľkých bánk, pričom posledná bola Harbin Bank a tá mala pred krachom kvôli zlým úverom. Čínske bankové vklady predstavujú 27 biliónov dolárov, čo je dvojnásobok celkovej sumy vkladov komerčných bánk v USA.

Peňažný aj fiškálny stimul v posledných 12 až 18 mesiacoch bol opatrný, aby nezhoršil úroveň podnikového dlhu. Nedostatok podnetov sklamal medzinárodných investorov, ktorí sa teraz vzdávajú toho, že Čína niekedy otvorí peňažné toky z úverov.

Inštitút medzinárodných financií nedávno uviedol, že globálny dlh v súčasnosti dosiahol 250 biliónov dolárov, alebo inak 320% globálneho HDP, pričom najväčšou zložkou je podnikový dlh, čo je asi 75 biliónov dolárov, vedených dvoma najlepšími svetovými ekonomikami. Ak sa Fed rozhodne ďalej znižovať sadzby, čo práve trh očakáva a bude to aj cez všeobecné spomalenie americkej ekonomiky, tak sa Čína pravdepodobne k znižovaniu sadzbe pridá. Vzhľadom k tomu, že je ďalšia schôdzka Fedu už 11. decembra, tak sa to čoskoro dozvieme.

Tento článok pochádza z českého originálu od Jaroslava Jarolíma.

Čo čítať ďalej?

[SPRÁVY] 3 dôvody, prečo sa Bitcoin drží nad 8000 $ + Veľa šialených noviniek

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.