Číňanka Wei Liu žiada o autorské práva Bitcoinu – ďalší vynálezca na obzore?

BitmarketsBitmarkets

Už druhý človek podal tento mesiac žiadosť o autorské práva na kryptomenu Bitcoin.

Ďalší „vynálezca” Bitcoinu

Dnes preletela sociálnymi médiami správa, že 24. mája podala Wei Liu, bývalá členka vedenia kryptozmenárne Bibox, žiadosť na autorské práva Bitcoinu.

Žiadosť prichádza po nedávnom pokuse austrálskeho vývojára Craiga Wrighta, ktorý taktiež tvrdil, že vynašiel Bitcoin.

Ako oznámili rôzne médiá, Wright sa stal prvým človekom, ktorý sa kedy pokúsil o privlastnenie autorských práv Bitcoinu. Stalo sa tak začiatkom tohto mesiaca. Proti komukoľvek, kto s jeho tvrdeniami nesúhlasil, podnikal právne kroky. Sudca potom od Wrighta požadoval, aby mu predložil všetky svoje BTC adresy ako dôkaz.

John McAfee, ktorému Wright tiež hrozil žalobou, nedávno požiadal členov bitcoinovej komunity, aby hromadne predložili žiadosti o autorské práva BTC, a to za účelom Wrightovho zosmiešnenia.

Zatiaľ nie je známe, či Liu reagovala na túto McAfeeho výzvu alebo nie. Na Twitteri sa však správa rýchlo rozšírila a používatelia tejto sociálnej siete sú správou nadšení. S takým mindsetom ľudí by mohlo ísť o začiatok série pokusov o privlastnenie autorských práv Bitcoinu.

Ešte malé upresnenie. Autorské právo neznamená, že navrhovateľ danú položku vynašiel. Prostredníctvom autorského práva štát iba poskytuje autorom počas určitej doby výhradné práva k danému vynálezu. Vo Wrightovom prípade sa predpokladá, že žiadosť má niečo spoločné s jeho súdnymi spormi.

Wright verejnosť nepresvedčil

Liu sama o sebe nie je vlastne nováčikom, čo sa týka vlastníckych sporov. V minulom roku sa stala predmetom hádky ohľadom vlastníctva spoločnosti Bibox. Spoluzakladateľ tejto spoločnosti Liu žaloval za nepravdivé pohľadávky a kapitál v hodnote okolo 3 miliónov dolárov.

Čo sa týka aktuálnych sporov, jej žiadosť o autorské práva odkazuje konkrétne na „Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System”, zatiaľ čo Wright predložil dva dokumenty. V tom druhom žiadal o autorské práva priamo na slovo „Bitcoin”.

Dokumenty vyvolali množstvo pochybností, keďže žiadatelia udávajú meno Satoshi Nakamoto ako ich pseudonym.

Americký úrad na ochranu autorských práv sa k tomu takto vyjadril:

„V prípade, že dielo je zapísané pod pseudonymom, neskúmame, či existuje preukázateľné spojenie medzi žiadateľom a pseudonymným autorom.”

Wrightov hovorca uviedol: „Registrácie vydané Úradom pre autorské práva v USA uznávajú Wrighta – pod pseudonymom Satoshi Nakamoto – ako autora whitepapera, tak aj kódu.” O pravosti tejto informácie však môžeme iba špekulovať.

Čo čítať ďalej?

CBDC na Bahamách už v roku 2020!

Zdroj:
bitcoinist.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michael.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb