Čína sprísňuje kryptoregulácie. Nové pravidlá môžu byť likvidačné

Novinky Čína pritvrdzuje v reguláciách kryptomien
Čína pritvrdzuje v reguláciách kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Andreanicolini/Vitalii Vodolazskyi
BitmarketsKvakomat mobil

„Nová metla dobre metie,” znie známe slovenské príslovie. Presne toto sa dá povedať o aktuálnej situácii v Číne. Hoci sa najväčšia ázijská krajina topí v problémoch, o ktorých sme informovali, nový guvernér čínskej centrálnej banky, Pan Gongsheng, po nástupe do funkcie ukazuje, že nenechá veci tak, ako boli doteraz. Portál Cryptopolitan informuje, že Gongsheng predstavil päťbodový plán zameraný na ekonomickú a finančnú obnovu Číny.

Stanovené pravidlá vyžadujú prísnejší dohľad

Čína patrí medzi niekoľko desiatok krajín na svete, v ktorých sú kryptomeny oficiálne zakázané. To však nerobí problém mnohým kryptonadšencom a investorom, aby nariadenia neobchádzali a neprofitovali tak z rastúceho trhu digitálnych aktív. Problém, ktorý nový guvernér vidí, je hlavne v prevádzkovaní nelicencovaných kryptografických spoločností či združení, kde štátna kasa prichádza o miliardy yüanov na daniach, taktiež upozorňuje na nezákonné špekulatívne získavanie finančných prostriedkov či na pranie špinavých peňazí z trestnej činnosti.

Toto sa má stať minulosťou a Čína plánuje razantne zasiahnuť voči všetkým porušovateľom nariadení. Nové politické smerovanie centrálnej banky je v súlade s pokračujúcim úsilím Číny o reguláciu finančného sektora. V minulosti Čína prijala niekoľko opatrení na kontrolu finančného trhu, vrátane realizácie prísnej menovej politiky a operácií na finančnom trhu. Súčasťou päťbodového plánu je aj zamedzenie fungovania falošných búrz zlata či regulácia ťažby kryptomien. Taktiež Čínska centrálna banka aktívne pracuje na celoplošnom zavedení DCEP (digitálny yüan).

Kryptomeny sú v Číne zakázané od roku 2017

Kryptomeny sú v Číne zakázané od roku 2017. Zdroj: shutterstock.com/Mc_Cloud

Čínska realita na poli kryptomien teda môže i napriek optimistickému pohľadu a pozitívnym náznakom na celosvetovom trhu byť výrazne horšia. Čínski investori po nových zásahoch národnej banky a samotného štátu môžu skutočne stratiť spojenie so svetom, čo by sa s veľkou pravdepodobnosťou negatívne premietlo do celkovej kapitalizácie digitálnych aktív.

Analytik vidí jasnú dominanciu Bitcoinu

Aktuálna situácia na trhoch s Bitcoinom a ostatnými altcoinmi je podľa známeho analytika Benjamina Cowena prirodzeným vyvrcholením trendu, ktorý vidíme od začiatku roka. Bitcoin počas celého roka dominoval a žiadna týždenná uzávierka nebola pod pásmom podpory rastúceho trhu. Prípadná „altcoinová sezóna”, ktorú teda niektorí očakávajú po výraznom vzraste ceny digitálneho zlata, sa tak podľa analytika zrejme konať nebude. Vychádza z doterajšej situácie, kedy nárast alcoinov bol vždy len krátkodobý a odznel pomerne rýchlo.

Celkovým pohľadom na trh digitálnych aktív sa analytik domnieva, že napriek tomu, že sme zaznamenali nedávno skokový nárast ceny Bitcoinu, neočakáva do konca roka 2023 žiadne výraznejšie pohyby. Má to mať súvis najmä s odčerpávaním likvidity vplyvom neistej makroekonomickej situácie. Potenciálnu zmenu vidí Cowen v prípade, že Federálny rezervný systém začne meniť svoju stratégiu týkajúcu sa kvantitatívneho uvoľňovania a začne do systému opäť tlačiť nové objemy likvidity.

Čítajte ďalej: Ďalšia cenová zastávka Bitcoinu? Robert Kiyosaki má v tom jasno

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner