Čína sa obáva krízy. Stiahne krach realitného sektora ku dnu celú ekonomiku?

Ekonomika Čína sa obáva krízy
Čína sa obáva krízy. Zdroj: shutterstock.com/Andy.LIU
Okazio PCBitmarkets

Čína sa momentálne nachádza v kritickej situácii, pri ktorej sa mnohí obávajú, že môže čeliť finančnej kríze. Je to najmä pre problémy v oblasti nehnuteľností. Hlavní developeri v krajine sú na pokraji bankrotu a predaj bytov klesol na úroveň, ktorú krajina naposledy zaznamenala v roku 2015. Mnohí analytici v súčasnosti uvažujú o tom, či krach realitného sektora v krajine automaticky spôsobí rozsiahlu finančnú krízu.

Wall Street Journal upozornil na to, že odpoveď nie je jednoznačná. Existujú viaceré faktory, ktoré môžu zabrániť finančnej kríze. No situácia pravdepodobne povedie k vážnym škodám na bankových súvahách a to dlhodobo oslabí schopnosť bankového sektora podporovať ďalší hospodársky rast.

Banky sú naviazané na trh s nehnuteľnosťami menej ako v minulosti

Kým v minulosti sme boli svedkami toho, že krach na trhoch s nehnuteľnosťami spôsobil obrovské problémy bankám, nemusí k tomu automaticky dôjsť aj teraz. Niektoré špecifické vlastnosti čínskeho trhu s nehnuteľnosťami a dohľad zo strany Pekingu môžu pomôcť predísť masívnemu kolapsu. Ak však Peking razantne nezasiahne, prudký prepad cien nehnuteľností môže spôsobiť rozsiahle turbulencie vo finančnom sektore.

Nehnuteľnosti sú hnacím motorom čínskej ekonomiky, vytvárajú takmer štvrtinu celkovej ekonomickej produkcie. Hoci priama expozícia bankového sektora voči trhu s nehnuteľnosťami počas posledných rokov poklesla, dôležité sú väzby na iné kľúčové sektory ako je ťažký priemysel a miestne samosprávy.

Hlavným faktorom pri udržaní stability bankového sektora môže byť relatívne dobrý stav ťažkého priemyslu v Číne v porovnaní s predchádzajúcou krízou v roku 2015. Výnimkou je len oceliarsky priemysel, ktorý je priamo závislý na stavebníctve.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Čína sa obáva o miestne samosprávy

Na druhej strane sú miestne samosprávy, ktoré sa môžu ocitnúť v horšej pozícii. Rastúci dlh a závislosť na predaji pôdy a daní z pôdy môžu predstavovať vážny problém, ak trh s nehnuteľnosťami skrachuje. Odľahlé vnútrozemské oblasti Číny, ktoré nemajú dostatočné príjmy z daní z príjmov právnických osôb sa doposiaľ vo veľkej miere spoliehali na príjmy z predaja pôdy. Ochromenie realitného sektora tak pripraví o hlavný zdroj príjmu viaceré čínske samosprávy.

Peking a miestne vlády už začali prijímať kroky na podporu trhu s nehnuteľnosťami a záchranu bánk. Tieto kroky môžu pomôcť minimalizovať riziko systémovej finančnej krízy. Môžeme teda povedať, že aj keď je možné, že Čína sa vyhne masívnej finančnej kríze, bankový sektor to pravdepodobne aj tak vážne postihne. Následkom toho budú obmedzené možností podpory malých podnikov a krajinu tak čaká obdobie pomalšieho hospodárskeho rastu. Čína sa teraz snaží nájsť rovnováhu medzi podporou trhu s nehnuteľnosťami a minimalizovaním rizika finančnej krízy.

Prečítajte si aj: Najväčšia kríza za posledné desaťročia. Čína sa nevie vyhrabať z problémov

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.