- Tento problém nie je žiadnou novinkou − ostrov sa s ním stretol aj minulý rok.
- Aktuálne sucho robí obrovské problémy, ostrov je v stave núdze.
Sicília patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie a každoročne na tento ostrov cestujú aj Slováci. Tento rok má však populárny ostrov obrovský problém.
Ako totiž informuje portál iMeteto, vzhľadom na to, že už viac ako mesiac na ostrove nepršalo, zásoby vody sa domácim míňajú veľmi rýchlym teplom. V dôsledku toho tamojšia vláda vyhlásia núdzový stav, ktorý na Sicílii aktuálne platí.
Voda v nádržiach sa míňa, čo vedie k tomu, že zásoby pitnej vody sa dosť rýchlo míňajú. Sicílska vláda berie tento boj veľmi vážne a vyčlenila naň dvadsať miliónov eur.
„Už viac než mesiac tu nepršalo a obávame sa, že dážď neuvidíme až do jesene. Robíme všetko pre to, aby táto vzácna komodita, akou je voda, bola dostupná aj pre občanov,” vyhlásil prezident sicílskeho regiónu Renato Schifani.
V prípade, že sa situácia nebude zlepšovať, je možné, že vláda prijme vážne rozhodnutie. Môže sa stať, že pitná voda bude na prídel.
Tento problém však nie je na Sicílii nový − ostrov sa s ním stretol aj minulý rok. Celé Taliansko už niekoľko rokov čelí vodnej kríze, pričom sa týka nielen južných, ale aj severných oblastí pod Alpami. Situácia by mohla byť tento rok ešte horšia než vlani. Ak sa naplnia katastrofické scenáre, Talianom hrozí, že už v lete budú čeliť vážnemu nedostatku vody.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Sicília pod vlnou horúčav a sucha
Taliansko zasiahla prvá vlna horúčav v tomto roku. Na Sicílii a Sardínii teploty vystúpia až na 44 stupňov Celzia, zatiaľ čo v Ríme a Florencii dosiahnu 40 stupňov. Príčinou je tlaková výš prichádzajúca z Afriky.
Meteorológ Antonio Sano uviedol, že teploty presahujúce 40 stupňov sú o desať stupňov vyššie, než je priemer pre toto obdobie. Predpovedal tiež, že vlna horúčavy prichádzajúca zo Sahary čoskoro zasiahne celé Taliansko.
Obrovské problémy však robí už aj spomínané sucho. Podľa portálu Správy RTVS však sucho krajinu trápilo už vo februári, kedy na ostrove vyhlásili stav núdze. Toto sucho nielen viedlo k nedostatku vody, ale aj zničilo úrodu a vysušilo pastviny.
Podľa odborníkov ide o zmenu klímy, za ktorou stojí ľudská činnosť. Táto klíma zvyšuje intenzitu a frekvenciu extrémnych poveternostných javov, ako vlny horúčav, suchá a požiare.
Napríklad v roku 2023 lesné požiare zachvátili viac ako 51-tisíc hektárov územia Sicílie. K niekoľkým požiarom však došlo už aj počas aktuálneho roka.