Program Obnov dom sa teší veľkej popularite už od minulého roka. Na rekonštrukcie rodinných domov je z európskeho Plánu obnovy vyčlenená pre Slovensko približne pol miliarda eur, uvádza správa Trend. Pri žiadosti o dotáciu na obnovu nehnuteľnosti však musíte byť rýchly.
Na rekonštrukciu domu vám môže prispieť aj štát
Do roku 2026 má Slovensko obnoviť až 25 000 domov, pričom do ďalšieho roka to má byť už 13 000. Žiadosť o dotáciu sa vykoná tak, že majiteľ domu zrealizuje rekonštrukciu za vlastné peniaze a po predložení dokumentov dostane na účet dotáciu. Celkovo má dôjsť ku 6 výzvam, no 4 z nich sa už uskutočnili. Má to však jeden zásadný problém.
Pri žiadosti o dotáciu platí, že kto skôr príde ten skôr melie. Pri výzve na podanie žiadosti totiž musíte byť v presný čas pri počítači, keďže kvóty sa plnia veľmi rýchlo. Výsledkom je, že nie sú dotované mnohé domy, ktoré by to potrebovali najviac. Ďalším problémom bol aj zbytočne komplikovaný formulár. Žiadateľ navyše musel vybavovať veľa úradných dokumentov, kým dostal zmluvu. Teraz by mal každý bez problémov vyplniť online formulár do 20 minút.
Agentúra v súčasnosti posiela listinné výzvy na doplnenia a oznámenia o splnení so zmluvou. To znamená, že stále existuje pomerne veľa papierovej agendy, čo celý tento proces iba predlžuje. Niektorí majitelia už dokonca stihli zrealizovať rekonštrukciu skôr ako do 10 mesiacov od nadobudnutia zmluvy a žiadajú o platby. V poslednej výzve bolo 8 643 platných žiadostí, z čoho len 165 úrady zamietli. Celkovo sa rozdalo 190 miliónov eur.
Inflácia a úrokové sadzby predražujú rekonštrukciu nehnuteľnosti
Program Obnov dom má svoje opodstatnenie predovšetkým v časoch, keď inflácia predražila stavebný materiál, no aj cenu za prácu. Práve v stavebníctve rástli ceny tovarov a služieb medzi prvými. Dodávateľské reťazce navyše prerušoval aj nedostatok stavebného materiálu. Rovnako však narástli aj samotné ceny nehnuteľností.
Rovnako v rekonštrukcii domov stojí v ceste aj vysoká úroková sadzba na pôžičky, v prípade že sa ju majiteľ domu rozhodne financovať aj pomocou cudzích peňazí. Nedávno sme informovali o tom, kedy môže Európska centrálna banka (ECB) skončiť s reštriktívnou menovou politikou. Neočakáva sa, že k poklesu sadzieb dôjde skôr ako o rok, čo znamená, že dlžníci, ktorým skončí v tomto období fixácia úrokov, budú čeliť šoku v podobe nárastu mesačných splátok.
Mohlo by ťa zaujímať: Rastu dane z nehnuteľnosti sa Slováci nevyhnú
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.