Ak by vláda schválila vyrovnaný štátny rozpočet, ekonomika Slovenska by sa musela prepadnúť o približne 6,5 %. Mzdy by klesli o 4 % a o prácu by prišlo až 130 000 Slovákov, uvádza denník Pravda na základe septembrovej makroprognózy Ministerstva financií SR, ktorá simuluje vývoj ekonomiky.
Vyrovnaný štátny rozpočet je nereálny
Je zjavné, že konsolidácia verejných financií sa musí realizovať postupne a nie okamžite. Prognóza totiž ukazuje, aký dosah na slovenskú ekonomiku môže mať náhly vyrovnaný rozpočet. Štát by musel znížiť výdavky v ďalšom roku až o 7 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo by negatívne ovplyvnilo sociálny štandard desaťtisícov Slovákov.
Očakáva sa, že domácnosti budú musieť začať šetriť, keďže v tomto roku sa počíta s priemernou infláciou 10,7 % a v ďalšom roku 4,5 %. Stúpnuť majú aj daňovo-odvodové príjmy medziročne o 9 %. Ak by vláda schválila vyrovnaný rozpočet, paradoxne by daňové príjmy klesli v roku 2024 až o 8 %. Naopak, ak by ku konsolidácii nedošlo, tak príjmy v roku 2024 by narástli o 5 %.
Koniec rozhadzovania peňazí?
Už skôr sme informovali o tom, že mnohé strany preferujú pozvoľné tempo konsolidácie verejných financií. Je to pravdepodobne lepšia cesta ako sa s ozdravením uponáhľať. Štátny rozpočet však čelí viacerým výzvam. Jednou z nich je akútna potreba decentralizácie eurofondov na úroveň samospráv.
Rovnako bude musieť vláda obmedziť opatrenia typu valorizácia dôchodkov, rodičovský dôchodok alebo prídavky na deti. Tieto položky tvorili väčšinu výdavkov a najviac zaťažili štátny rozpočet. V roku 2023 dokonca nastalo dvojité zvýšenie dôchodkov. Medziročne celkovo narástli výdavky na penzie až o 1 miliardu 385 miliónov eur.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Vláda prestaví plán ozdravenia verejných financií
Aj keď niektoré politické strany hovoria o miernej konsolidácii na úrovni 0,5 % ročne, nepredstavili konkrétne kroky ako presne k tomu dôjde. Bez ohľadu na to, ako bude koalícia vyzerať, bude podstatné, aby sa všetky strany zomkli a snažili sa čo najefektívnejšie škrtať výdavky a zvyšovať príjmy do štátneho rozpočtu.
Zatiaľ je vysoko pravdepodobné, že ozdravenie sa bude týkať predovšetkým daňovej a výdavkovej oblasti, rovnako ako aj šetrenia v oblasti prevádzky štátu a sociálnych opatrení. Premiér Ľudovít Ódor vyhlásil, že vláda predstaví plán konsolidácie verejných financií okamžite po voľbách. Nová koalícia však bude musieť s týmto plánom súhlasiť.
Mohlo by ťa zaujímať: Dlh Slovenska je kritický. Nezachráni nás ani nová vláda