Tvorca Litecoinu Charlie Lee – Ban na ťažbu Bitcoinu nebude!

Novinky tvorca Litecoinu Charlie Lee - Ban
tvorca Litecoinu Charlie Lee - Ban, zdroj: shutterstock.com/Autor: CYB3RUSS
BITmarkets BITmarkets

Charlie Lee bojuje za pravdu (?)

Včera sa trh opäť raz začal prepadávať. Po tom, ako sa niekoľko dní držal okolo hranice 135 miliárd dolárov prišla korekcia, ktorá kapitalizáciu stlačila na 124 miliárd (podľa stránky coinmarketcap.com). Zas tento prepad môže fáma o ďalšom plánovanom čínskom zákaze.

Čina robí ďalšie problémy?

Tentokrát sa šušká o zákaze ťažby. Veľký čínsky firewall – o ktorom sme písali v tomto článku – vraj zakáže všetky IP adresy zahraničných blockchain uzlov. Čínska sieť by sa tak nemohla synchronizovať so zvyškom sveta, čo by vyústilo v rozdelenie Bitcoinu (v Číne by nebolo vidieť zahraničné BTC transakcie).

Charlie Lee tvrdí opak

Tvorca Litecoinu Charlie Lee na svojom Twitteri vyhlásil, že tieto správy sú falošné. Šíria ich manipulátori, ktorí sa snažia nakúpiť kryptomeny lacnejšie. To sa im podľa všetkého aj podarilo, keďže za posledných 24 hodín sme boli svedkami ~10% prepadu.

Správy o zákaze miningu teda berte s nadhľadom a počkajte si na oficiálne vyhlásenie čínskej vlády (ak nejaké vôbec bude). Charlie Lee je dôveryhodný človek s kontaktmi po celej Číne. Pravdepodobne teda vie čo hovorí. Vo svojich tweetoch nezabudol podotknúť, že sám sa na súčasnej situácii nesnaží zarobiť a svoje kryptomeny ďalej drží.

charlie lee bitcoin mining ban in china is false

Máme tu teda klasické tvrdenie proti tvrdeniu. Na jednej strane správy o ďalšom plánovanom čínskom zákaze, na strane druhej opačné tvrdenie od dôveryhodného človeka. Názor o celej situácii si už utvorte vy sami. My sme vás iba chceli informovať o dôvode súčasnej korekcie.

Ako reagovať?

Ak sa informácia o ďalšom čínskom zákaze ukáže ako pravdivá, s najväčšou pravdepodobnosťou znova otestujeme hranicu 3000$ na páre BTC/USD. Tentokrát však už odraz nebude taký rýchly. V Číne je minimálne 60% hashratu celého Bitcoin blockchainu. Tak veľký odliv výpočtového výkonu výrazne spomalí ťažbu nových blokov a tým pádom aj overovanie transakcií. Hodnota Bitcoinu tak môže utrpieť veľkú ranu a dočasne padne možno až na 2000$.

Na druhej strane, ak má Charlie Lee pravdu, tak tu máme skvelú možnosť nakúpiť za lacno a  najbližších dňoch môžeme očakávať návrat do ~4000$ teritória.

Takže nakúpiť alebo predať? To je otázka, za milión.