Česká národná banka začala nakupovať zlato – Očakáva táto inštitúcia skorý príchod krízy?

Freedum fighters PCOkazio mobil

Tak tu máme horúcu správu ohľadom zlatých rezerv, ktoré Česká národná banka trošku nečakane navýšila. Samozrejme sa to hneď stalo terčom kritiky verejnosti, pretože ČNB sa pred pár rokmi zlatých (devízových) rezerv úplne nepochopiteľne zbavovala a to ešte v čase, keď bola cena za uncu zlata asi 600 USD?

Tých predajov bolo vlastne viac, ale zakaždým to nebolo práve za tú najlepšiu cenu, pretože v tom čase bol trh niekde úplne inde. V každom prípade, vzhľadom k tomu, že sme teraz v tesnej blízkosti historického maxima, tak tento krok pôsobí vážne úplne bizarne.

Bude navyšovanie pokračovať?

Česká národná banka navýšila svoje zlaté rezervy o 1,2 tony. Teda zo 7,8 ton na 9 ton. Oficiálne ČNB uvádza, že nákup zlata má zabezpečiť hladkú emisiu zlatých pamätných mincí a do budúcnosti prípadne umožniť plniť záväzky spojené so vstupom Českej republiky do Eurozóny.

Aj tak však bude podiel devízových rezerv v zlate skôr nízky, pretože ČNB nepovažuje zlato ako optimálny nástroj pre devízové rezervy moderných centrálnych bánk. Vzhľadom k tomu, že druhým najväčším držiteľom devízových rezerv (v relatívnych číslach) sú Spojené štáty americké, tak celkom nechápem, čo si rada ČNB predstavuje pod pojmom „moderný nástroj”.

Federálna rezervná banka asi v konotácii na proklamácie Českej národnej banky nie je dostatočne moderná inštitúcia. Trochu v tom vidím akúsi snahu obhájiť svoje zlé historické kroky, keď ČNB podstatnú časť zlatých rezerv nepochopiteľne predala.

Pripravuje sa Česká národná banka na krízu?

Aj napriek tomu, že pôvodne bola politika ČNB odlišná (a rozhodne zlá), tak nemožno inak, než toto aktuálne rozhodnutie kvitovať. Uznávam, že nákup v týchto chvíľach vyzerá bizarne, ale ja osobne razím tézu, že lepšie neskoro, ako nikdy. Navyše som presvedčený, že po prerazení ATH hladiny z roku 2011, zlato urobí pokojne ďalších 1 000 USD.

Môžeme z toho ale vyvodzovať, že banková rada počíta s krízou? Ja by som si dovolil tvrdiť, že to naozaj zodpovedá obávam z príchodu recesie. Je to ale za päť minút dvanásť, pretože Spojené štáty, Rusi a Číňania dlhodobo svoje zlaté rezervy navyšujú. Čím viac zlata, tak tým väčšia istota v tamojší bankový systém.

Zajtra mám v pláne urobiť ďalšiu analýzu na drahé kovy, takže si podrobne rozoberieme situáciu na trhu so zlatom a striebrom. Zatiaľ prikladám len na lepšiu predstavu graf zlata na spotovom trhu.

Aktuálna situácia na 1D TF komodity zlato (spot)

Ako vidno z grafu, tak trhová cena zlata je už veľmi blízko od historického maxima z roku 2011. Zlato je z dlhodobého hľadiska v bull trende a po prerazení ATH úrovne je na mieste počítať s pokračovaním. Ako som ale avizoval, tak podrobnejšieho textu sa dočkáte v priebehu zajtrajška v rámci pravidelnej analýzy.

Záver

Trošku som to už načal, ale verejnosť sa tomuto kroku dosť vysmieva, čo na jednej strane chápem. Myslím si však, že ide trošku do pozadia to najhlavnejšie – a to, že ide o jeden z mnohých signálov, ktoré nám hovoria, že sa blíži kríza.

Mali by sme to brať určite do úvahy v konotácii na naše obchodné/investorské rozhodovanie a pokojne aj na zabezpečenie svojich osobných financií. Recesia ekonomiky sa neúprosne blíži a mali by sme s tým počítať.

Preto s hrôzou sledujem, ako to veľká časť laickej verejnosti ignoruje a myslí si, že sa to všetko obíde bez sprievodu negatívnych javov. Buďte preto v tejto dobe opatrní, pretože až tá eufória na akciových trhoch vyprchá, tak sa ešte len uvidí, aká veľmi hlboká tá kríza bude.

Čo čítať ďalej?

Japonsko očakáva mohutný prepad výstupu ekonomiky – Aké protiopatrenia pripravuje?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Kvakomat PC bannertxb