CEO Blockstreamu: Bude možné obnoviť stratené Bitcoiny – Akú cenu za to budeme musieť zaplatiť?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

CEO Blockstreamu Adam Back prišiel s návrhom, ktorý by mal umožniť „záchranu” stratených Bitcoinov. Nejde teda a obnovenie peňaženiek na skládkach, ale o budúcnosť BTC peňaženiek všeobecne. Vo svojej peňaženke Blockstream Green chcela spoločnosť pridať možnosť obnovenia financií. Táto otázka však ďaleko presahuje iba peňaženky od Blockstreamu a má silnú ideologickú hodnotu.

Blockstream Green na úrovni burzy

Adam Back prišiel v nedávnom interview s tvrdením, že Blockstream pracuje na systéme, ktorý umožní obnovenie peňaženky v prípade, že používateľ stratí prístupové  kódy. Blockstream Green Wallet si získala pozornosť po svojom spustení, ktoré prebehlo tento rok na jar.

Viac informácií: [HOT] Bitcoin práve padol na 7500$!

Green Wallet má totiž multi-sig bezpečnostné vlastnosti. To znamená, že jeden kľúč drží používateľ a druhý je na serveroch Blockstreamu. To má zaručiť ochranu pred vykradnutím peňaženky. Ak však používateľ stratí svoj privátny kľúč, tak ani Blockstream nedokáže peňaženku vrátiť do pôvodného stavu. A to chce Back zmeniť.

Podľa jeho slov ide o možnosť, nad ktorou Blockstream uvažuje. V podstate by tak spoločnosť pridala ďalšie overovacie mechanizmy, podobne ako je to na burzách, podľa ktorých by následne mohla obnoviť peňaženku daného používateľa. To by však nutne znamenalo, že privátny kľúč bude musieť byť uložený na serveroch centralizovanej spoločnosti.

Riziko a prístupnosť služieb

Debata, či je vhodné používať centralizované služby pre väčšiu istotu používateľov, je rozhodne na mieste. Pre veľkú časť populácie totiž strata všetkých finančných prostriedkov po zabudnutí hesla nie je zrovna prívetivou predstavou. Avšak, logicky sa ponúka otázka, či sa týmto spôsobom v podstate nevytvoria nové „banky”.

Vývoj altcoinov: 23.10.2019 Update altcoinov – NEO, LTC, IOTA

Riziko straty financií je pri kryptomenách pomerne vysoké. V histórii sa to stalo mnohokrát a môžeme nájsť desivé prípady, pri ktorých ľudia prišli o úspory len kvôli triviálnym chybám. Zároveň tiež môžeme nájsť prípady, ako je dnešná Venezuela, Turecko či Irán, kde ľudia prichádzajú o svoje úspory len na základe rozhodnutia vládnucej triedy.

Kryptomenová komunita by si však nemala nahovárať, že je pre každého na svete prijateľné byť svojou vlastnou bankou. A môj osobný názor je, že čím viacej alternatív, tým s najväčšou pravdepodobnosťou lepšie. Ak bude Blockstream držať privátne kľúče používateľa, tak sa tým samozrejme zvyšuje riziko hacku, pretože Blockstream sa tak stane úplne očividným cieľom hackerov. Kompletne túto myšlienku zavrhnúť ale nie je vhodné a rozhodne si zaslúži obšírnu diskusiu.

Čo čítať ďalej:

[ANALÝZA] BTC/USD – Bitcoin balansuje nad priepasťou – Ako hlboko siaha králičia nora?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.