Cenzúra Bitcoinu? Tento mining pool ťaží iba “legálne” BTC transakcie

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O Bitcoine sa hovorí, že ho nie je možné cenzúrovať. Funguje vďaka decentralizovanej sieti minerov, ktorí potvrdzujú všetky transakcie bez rozdielu. Čím vyšší poplatok zaplatíte, tým rýchlejšie bude vaša transakcia schválená. Ťažiť Bitcoin môže úplne ktokoľvek, i keď v poslednej dobe je to hlavne výsada veľkých ťažobných firiem s lacnou elektrikou a ASIC minermi za milióny dolárov.

Problém mining poolov a cenzúrou Bitcoin blockchainu

Aby im mohli menší ťažiari konkurovať, spájajú sa do poolov. A práve to môže byť problém. Marathon pool sa totiž rozhodol cenzurovať transakcie na základe vlastných pravidiel. Forma oznámila, že od 1. mája 2021 bude potvrdí iba prevody Bitcoinu, ktoré sú kompatibilné s reguláciami v USA. Snaží sa tak prilákať investície inštitucionálnych hráčov, ktorí si nemôžu dovoliť nepriamo podporovať protizákonmú aktivitu.

“Zatiaľ čo sa záujem inštitucionálnych investorov o Bitcoin sa zvyšuje, mnoho veľkých fondov a korporácií vyjadrilo obavy z nákupu Bitcoinov, ktoré mohli byť poškvrnené zločincami.”

– povedal Merrick Okamoto, CEO Marathon mining poolu v oznámení

Spoločnosť Marathon vlastní 103 120 ASIC minerov s celkovým výkonom 10,37 exahashov, čo je približne 6,4% celkového hashratu siete. Od 1.5. bude cenzurovať všetky transakcie, ktoré zahŕňajú osoby z blacklistu amerického ministerstva financií, vďaka čomu by mala byť činnosť spoločnosti plne kompatibilná s reguláciami. Marathon však nešpecifikoval, akú technológiu použije na identifikácií týchto transakcií.

Môže vás zaujímať: Takto získate úroky 1-35% p.a. za dlhodobé držanie kryptomien

Je naozaj možné cenzurovať Bitcoin?

Mnoho fanúšikov Bitcoinu teraz má chuť podotknúť, že takáto identifikácia ani nie je možná. Je síce pravda, že BTC blockchain je plne transparentný a všetky transakcie na ňom môžeme vidieť, ako na dlani, avšak existujú technológie, ktoré ich dokážu dokonale zakamuflovať.

Dá sa to s použitím mixéru transakcií, či rôznych decentralizovaných služieb. Ak chcete byť anonymnejší, môžete zvážiť prijímanie platieb napríklad na Samourai wallet. Je dosť možné, že vyhlásenia firmy Marathon a snaha o “rešpektovanie amerických zákonov” je iba chytrý spôsob, sa zviditeľniť a pritiahnuť investorov.

Aj na tomto webe nájdete detailný návod, ako byť v roku 2021 anonymný na BTC blockchaine. A ak máte chuť podotknúť, že všetky problémy vyrieši používanie anonymnej meny, ako Monero, či Zcash, tak vedzte, že nemáte pravdu.

https://kryptomagazin.sk/ako-anonymne-pouzivat-bitcoin-v-roku-2021-nevzdavajte-sa-najvacsej-vyhody-kryptomien/