Ceny potravín v Európe dosahujú rekordné hodnoty. Čo je príčinou?

Ekonomika Ceny potravín v Európe enormne narástli
Ceny potravín v Európe enormne narástli. Zdroj: shutterstock.com/Nenad Cavoski/Lisa-S
Crypto All Stars PCOkazio mobil

V poslednom roku sledujeme v Európe explóziu cien potravín. Spotrebitelia musia meniť svoje nákupné aj stravovacie návyky, aby dokázali zvládnuť nápor rastúcich životných nákladov. Len málokto z nás nakupuje rovnako ako pred rokom. Napriek tomu, že máme ceny určitých potravín „zastropované”, tak bežné denné nákupy v obchodoch nám uchmatnú významnú časť z nášho rozpočtu.

Rekordné ceny potravín v Európe

Denník The Wall Street Journal (WSJ) informoval o tom, ako prebieha potravinová inflačná kríza v Európe. Ceny potravín zaznamenali nárast, ktorý sme nezažili niekoľko dekád.

Inflácia potravín v Európe

Inflácia potravín v Európe. Zdroj: statista.com

Podľa WSJ domácnosti vo Francúzku od začiatku ruskej invázie na Ukrajine znížili nákupy potravín o viac ako 10 %, zatiaľ čo nákupy energií klesli len o 4,8 %.

V Nemecku klesol predaj potravín o 10,3% oproti predchádzajúcemu roku. Bol to najväčší pokles od úplne prvého záznamu v roku 1994.

Podľa Federálneho informačného centra pre poľnohospodárstvo, bola v roku 2022 spotreba mäsa nižšia ako kedykoľvek od začiatku záznamov v roku 1989.

Najhoršia energetická kríza za posledné desaťročia vyšťavila štátne rozpočty

Vlády európskych krajín v minulom roku vynaložili miliardy eur na pomoc domácnostiam a podnikom v časoch energetickej krízy. Vysoké ceny energií ohrozovali fungovanie podnikov, priemyslu aj celého hospodárstva a v neposlednom rade aj prežitie domácností.

Aj u nás na Slovensku vláda zastropovala ceny elektriny a plynu, aby pomohla domácnostiam a podnikom zvládať nápor rastúcich cien energií. Taktiež mohla každá firma na Slovensku požiadať o dotáciu na zvýšené náklady na elektrinu a plyn, o tom sme vás informovali v tomto článku.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nedávna energetická kríza, ktorá bola spôsobená vojnou na Ukrajine a prerušením medzinárodných dodávateľských reťazcov teraz vrhá svoj tieň v podobe nadmerného zadĺženia štátnych rozpočtov európskych krajín.

Aj keď inflácia ako celok vykazuje pokles, ceny potravín zaznamenávajú stále vyššie rekordné hodnoty. Potraviny predstavujú oveľa väčší podiel na celkových spotrebiteľských výdavkoch ako energie, takže aj menší nárast cien má oveľa väčší vplyv na rozpočty všetkých domácností.

Európske krajiny bojujú s inflačnou potravinovou krízou

Európske krajiny vynaložili veľké množstvo finančných prostriedkov na boj s energetickou krízou. Tieto mimoriadne výdavky výrazne zaťažili ich štátne rozpočty a zadĺženosť krajín prudko stúpla. A to spôsobilo, že vlády majú menší manévrovací priestor na boj s potravinovou inflačnou krízou. O tom, ako sa bude ďalej vyvíjať štátny dlh Slovenskej republiky, sa môžete dočítať v našom minulom článku.

Vlády v Taliansku, Španielsku, Portugalsku alebo napríklad aj v Poľsku, znížili dane z predaja potravín, aby odľahčili záťaž na spotrebiteľov.

Iné krajiny sa zasa spoliehajú na maloobchodníkov, že oni budú držať ceny potravín pod kontrolou. Aj na Slovensku sa zapojili najväčšie maloobchodné reťazce do iniciatívy Protiinflačná garancia, ktorá zastropovala ceny určitých potravín.

Český portál idnes ale prišiel so zaujímavým zistením. Množstvo zastropovaných slovenských potravín je výrazne drahších ako rovnaké potraviny v susednom Česku, kde žiadne zastropovanie nemajú.

Ceny potravín nezvýšila len inflácia

„Keďže supermarkety sú teraz v politickom centre pozornosti, myslíme si, že je pravdepodobnejšie, že sa cenová dynamika v potravinovom koši spomalí,” povedal Sanjay Raja, ekonóm Deutsche Bank.

Ako uviedol portál CNN, kritici a odborníci z odvetvia tvrdia, že vysoká inflácia umožnila výrobcom potravín zvýšiť ceny nad rámec toho, čo rast cenovej hladiny vyžadoval. Tým sa im zvýšili zisky. A teraz si kompenzujú to, že v predchádzajúcich rokoch predávali za príliš nízke ceny.

Dnes, keď predajcovia zistili, že ľudia sú za potraviny ochotní platiť viac, neponáhľajú sa, vzdať sa svojich ziskov tým, že budú účtovať menej.

Prečítajte si aj: Nový zákon pomôže Slovákom výrazne ušetriť na hypotéke

txbWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.