Ceny hypoték na Slovensku dosiahli desaťročné maximum. Ako sa budú vyvíjať v budúcom roku?

Ekonomika Ceny hypoték na Slovensku dosiahli desaťročné maximum
Ceny hypoték na Slovensku dosiahli desaťročné maximum. Zdroj: shutterstock.com/SaiArLawKa2
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Priemerný úrok za hypotéku na Slovensku v poslednom roku výrazne stúpol. Ešte vlani v januári si Slováci požičiavali na bývanie s úrokom 0,99 %. Pod vplyvom vysokej inflácie úrokové sadzby rástli a v súčasnosti je priemerná úroková sadzba hypotéky na Slovensku na úrovni 3,91 %.

Inflácia počas posledného roka výraznejšie poklesla, avšak ešte stále nedosiahla svoju cieľovú dvojpercentnú úroveň. Európska centrálna banka (ECB) sa opakovane vyjadrila, že vysoké úrokové sadzby s nami zostanú tak dlho, ako to bude potrebné.

Koľko stoja hypotéky na Slovensku

Ak si Slováci požičali na bývanie v časoch výhodných úrokových sadzieb, získali 200-tisícovú hypotéku na 30 rokov za približne 650 eur mesačne. V súčasnosti za tú istú hypotéku zaplatia každý mesiac až 950 eur.

Slováci si v júli požičiavali na bývanie za priemernú úrokovú sadzbu na úrovni 3,91 %. Napriek tomu, že ceny hypoték sú aktuálne najvyššie za posledných desať rokov, ani zďaleka nie sú najdrahšie v Európskej únií.

Priemerná úroková sadzba hypoték

Priemerná úroková sadzba hypoték. Zdroj: ECB

Najviac za hypotéky platia Lotyši, kde je priemerná úroková sadzba na úrovni až 5,72 %. Naopak, najlacnejšie si na bývanie požičiavajú na Malte, pri cene len 1,98 %. Slovensko je tesne nad priemerom eurozóny, ktorý je 3,79 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Ceny hypoték neovplyvní len centrálna banka

Napriek tomu, že rast základnej úrokovej sadzby môže priniesť bankám obrovské zisky, na Slovensku sú banky obozretné. V prípade predraženia hypoték by o ne nebol záujem a banky by tak prišli o svoj kľúčový zdroj príjmu. Preto udržujú úrokové sadzby na viac-menej prijateľnej úrovni.

Slováci, ktorí si chcú požičať na nové bývanie pozorne sledujú vývoj úrokových sadzieb a premýšľajú o tom, ako sa môžu v najbližších rokoch vyvíjať. Extrémne zdražovanie úverov je už s najväčšou pravdepodobnosťou za nami. Avšak zatiaľ sa ešte nemôžeme radovať. Základná úroková sadzba, ktorú udáva ECB nie je jediným smerodajným faktorom pre ceny hypoték na Slovensku.

Trend upozornil na to, že ceny za hypotéky budú vo veľkej miere závisieť aj od krokov, ktoré podnikne budúca vláda Slovenskej republiky. Slovenské verejné financie sú v súčasnosti v kritickom stave. Aby sa krajina vyhla bankrotu, musí bezodkladne konsolidovať.

V prípade, že by novo zvolená vláda neprijala potrebné opatrenia na konsolidáciu verejných financií, slovenské dlhopisy by sa stali rizikovejšími. Finančné trhy by im tak pridali rizikovú prirážku, čo by predražilo úvery pre firmy aj domácnosti. Cena štátnych dlhopisov nebude reagovať na pokles základnej úrokovej sadzby centrálnej banky, pokiaľ vláda nenastaví krajine zodpovedné hospodárenie.

Prečítajte si aj: Slováci nemajú peniaze na hypotéky. Nepomohol ani zásah štátu

Memex PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.