Centrálne banky vo veľkom ovplyvňujú Bitcoin! Čo budú robiť v roku 2021?

Ekonomika Bitcoin podľa analýzy porastie
Bitcoin podľa analýzy porastie. Zdroj: shutterstock.com/Funstock
Flockers PCFreedum fighter mobil

Neustále sa omieľa, ako ženú inštitúcie cenu Bitcoinu hore a dokonca sa môžete z pomerne dosť navštevovaných portálov dozvedieť, že to práve inštitúcie cenu prečerpali do hornej nádrže nad 20 000 USD. Je to pravda len polovičatá a navyše som osobne veľmi skeptický k tomu, že sú inštitúcie natoľko tupé, aby nakupovali blízko all time high ceny z roku 2017.

Faktom je, že sa veľmi dlho akumulovalo v cenovej relácii cca 3 000 USD – 12 000 USD. Tu boli zobchodované tie najväčšie objemy, čo neustále omieľam vo svojich analýzach na Bitcoin. Avšak nemožno vyložene odmietnuť tézu, že aj nad 12 000 USD inštitúcie nakupovali. Predsa len je veľa fondov, ktoré si berú kapitál od retailových investorov a ich primárny zisk plynie z poplatkov a provízií. Je im teda úplne jedno, čo sa stane a naozaj bezmyšlienkovite vykupujú každý menší dip.

Môže vás zaujímať: Bitcoin je podla JP Morgan prekúpený, ale bude ďalej rásť – tu sú dôvody

FED a Bitcoin

Avšak najväčší vplyv na cenu Bitcoinu má Federálna rezervná banka Spojených štátov amerických. Z výsledkov zasadnutí týchto pánov vyplýva, že je pre rôzne fondy, banky a poisťovne výhodné nakupovať práve Bitcoin. FED totiž drží úrokové sadzby takmer na nule a predovšetkým svojou politikou ťažko devalvuje americký dolár.

Preto sa inštitúcie hrnú do čohokoľvek, čo si minimálne udrží svoju hodnotu. Najprv to boli drahé kovy, potom akcie a teraz už aj BTC, čo bola iba otázka času. Iba to prišlo oveľa skôr, ako väčšina z nás asi očakávala. Pohrávam sa teda s myšlienkou, že veľkí hráči boli možno donútení všetko tak trochu urýchliť. Ale kto vie.

JSE_the_end_km

Súvaha FEDu

Čo sa však určite týka aktuálnej politiky FEDu, Powell a iní „radní páni ”sa nechali počuť, že zostane na nešpecifikovanú dobu nedotknutá. Respektíve oznámili, že by to v súčasnom stave malo zostať dlhodobo, ale čo si pod tým konkrétne predstavujú, ťažko povedať. Ak nepoznáte podobu súčasného stavu, tak FED momentálne každý mesiac nakupuje na voľnom trhu dlhopisy v hodnote 120 miliárd dolárov.

Nejde o malú sumu, ale v kontraste s prvou polovicou tohto roka je to ako pľuvanec do oceánu. Tak teda budú zasahovať, ale v menšej miere. A chcú zasahovať do doby, kým určite makroekonomické faktory (inflácia, zamestnanosť) budú podľa nich v norme.

Nakupovanie inštitúcií okolo 20 000 USD?

Je rozhodne nespochybniteľné, že veľkí hráči si svoje pozície bránia a snažia sa prispieť k tomu, aby si trh dlhodobo držal rastovú tendenciu. Je však absurdné si myslieť, že na trh lejú miliardy dolárov práve vo chvíli, keď sme na historickom maxime. Lenže sa samozrejme dá očakávať, že pri korekciách budú postupne akumulovať.

Firma MicroStrategy dnes nakupovala za 650 miliónov dolárov. CEO Michale Saylor radí Elonovi Muskovi, aby urobil to isté. Čaká nás 100-miliardová investícia?

Ibaže žiadna väčšia korekcia sa už od marca v podstate neuskutočnila, a preto sa mi zdá dosť bláznivé a naivné si myslieť, že vo veľkom prúdi na trh inštitucionálny kapitál. Technicky to ani nie je možné, okolo 20 000 USD je dosť zlá likvidita a zbytočne by sami sebe cenu prečerpali do hornej nádrže. Áno, aj tým by zarobili. Ale oveľa menej, než keď to čas od času pošlú dole a znova naberú.

Na záver

Určite neverte každej táranine, o ktorej sa na webe a sociálnych sieťach dočítate. Retail je teraz bombardovaný zo všetkých strán, ako inštitúcie nakupujú. Problém je v tom, že tí majú už dávno väčšinu svojich pozícií nabratých. Preto buďte k týmto správam zdravo skeptickí a hlavne sa tým nenechajte ovplyvňovať. Lepšie je premýšľať svojou vlastnou hlavou a nebyť pasívnym pri spracovaní informácií z verejného priestoru.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

ANALÝZA LTC/USD – Najziskovejší altcoin tohto týždňa – oplatí sa nakupovať?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Okazio PCtxb