- FED aj ECB považujú za predčasné znižovať úrokovú sadzbu.
- Inflácia v USA je na úrovni 3,1 % a v eurozóne na úrovni 2,8 %.
- Na Slovensku je inflácia na úrovni 3,92 %, čo je stále vysoko oproti iným členom eurozóny.
Americká centrálna banka (FED) nedávno vyjadrila znepokojenie nad potenciálnych prudkým znížením úrokových sadzieb. Na svojom poslednom monetárnom zasadnutí Federal Open Market Committee (FOMC) ponechala úroveň nezmenenú na úrovni 5,25 až 5,50 %, čo je najviac za posledných 23 rokov, uvádzajú Aktuality.
FED sa obáva skorého zníženia úrokovej sadzby
Inflácia sa postupne zmierňuje, no je stále na podstatne vyššej úrovni ako je inflačný cieľ centrálnej banky na úrovni 2 %. Zatiaľ čo v eurozóne je inflácia na úrovni 2,8 %, v USA je to 3,1 %. Z tohto dôvodu mnohí členovia menového výboru neznížili úrokovú sadzbu. Navyše je potrebné sledovať, či inflácia smeruje k dosiahnutiu cieľa udržateľným spôsobom.
Kým sa FED obáva skorého zníženia sadzieb, ich vysoká úroveň spomaľuje ekonomiku. Ani ponechanie vysokej sadzby príliš dlho teda nie je cesta. Aj keď nevieme kedy začnú sadzby klesať, tvorcovia politiky FED-u sa zhodli, že reštriktívna menová politika zrejme skončila a sadzby dosiahli svoj vrchol.
Ďalšie zasadnutie FOMC sa bude konať 19. a 20. marca 2024. Počas neho sa rozhodne, či uvidíme prvé zníženie úrokovej sadzby. Posledný pokles sme mohli vidieť ešte začiatkom roka 2020 na takmer nulovú hodnotu. Očakáva sa, že zníženie sadzieb bude prebiehať postupne a nie nárazovo, podobne, ako sme to mohli vidieť pri zvyšovaní.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
V eurozóne ostáva úroková sadzba taktiež nezmenená
Aj keď FED začal so zvyšovaním úrokových sadzieb o niekoľko mesiacov skôr ako Európska centrálna banka (ECB), v eurozóne je inflácia nižšia. Avšak aj predstavitelia ECB sa zhodli, že je predčasné diskutovať o znížení úrokových sadzieb, a to aj napriek nedávnym náznakom ochladzovania inflačných tlakov.
Naposledy sme videli takúto vysokú úrokovú sadzbu v eurozóne ešte v roku 2001, avšak tempo rastu za posledné dva roky prekonalo všetky rekordy od vzniku ECB. Najbližšie monetárne zasadnutie sa bude konať už 7. marca 2024 vo Frankfurte.
Na Slovensku máme medzitým infláciu na úrovni 3,92 %, čo je stále vysoká úroveň v porovnaní s ostatnými krajinami v eurozóne. Ide o najnižšiu mieru inflácie od augusta 2021, čo súvisí najmä s miernejším rastom cien potravín a nealkoholických nápojov (4,9 % oproti 6,5 % v decembri 2023) a služieb bývania (0,5 % oproti 4,6 % v decembri 2023).
Mohlo by ťa zaujímať: Čo je to inflácia a ako pred ňou ochrániť svoje peniaze?