Cena ropy klesá už 3 týždne. Budeme tankovať lacnejšie?

Ekonomika Benzín a nafta klesli iba krátkodobo
Benzín a nafta klesli iba krátkodobo. Zdroj: shutterstock.com/Velimir Zeland/AKlion
BitmarketsBitmarkets

Trhová cena ropy nedávno klesala takmer 3 týždne. Zdá sa, že trend sa definitívne obrátil. Práve ropa je hlavný faktor, ktorý ovplyvňuje to, za koľko budeme tankovať na čerpacích staniciach aj na Slovensku. Najnovšie údaje zo Štatistického úradu ukazujú, že pokles sa už prejavil aj na tom, koľko platíme za benzín a naftu. Dôvod na radosť sa však čoskoro skončí.

Ropa Brent klesla o viac ako 13 % od 19. septembra do 6. októbra. To sa samozrejme prejavilo aj na cene pohonných hmôt. Odvtedy však za posledný týždeň cena opäť stúpla o viac ako 6 %. Dokonca sme svedkami najväčšieho denného nárastu od 1. septembra 2023. Z dlhodobého hľadiska cena ropy rastie, keďže za posledných 80 dní narástla o takmer 23 %.

Benzín a nafta sa doťahujú na cenové maximá z roku 2022

Už skôr sme informovali o tom, že benzín a nafta nedávno prekonali tohtoročné maximá. Ak bude cenový vzostup ropy pokračovať, môžeme dokonca už ďalší rok tankovať drahšie ako počas cenového šoku v roku 2022. V júli 2022 stál 95 oktánový benzín až 1,946 eur/l a 98 oktánový 2,147 eur/l. Nafta dosiahla maximum taktiež na cene až 1,946 eur/l. V súčasnosti tankujeme na Slovensku za nižšie ceny, ktoré však nie sú až tak vzdialené od maxím z roku 2022:

  • Benzín natural 95 oktánový – 1,641 eur/l
  • Benzín natural 98 oktánový – 1,855 eur/l
  • Motorová nafta – 1,684 eur/l
Benzín a nafta v medziročnom porovnaní maxím

Benzín a nafta v medziročnom porovnaní maxím. Zdroj: Štatistický úrad

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Čo ovplyvňuje trh s ropou?

Z dlhodobého hľadiska sa musia motoristi zmieriť s tým, že ceny pohonných hmôt budú rásť. Nedávny pokles cien ropy bol len krátkodobý a trhové ceny začnú opäť stúpať. Už skôr sme informovali o tom, že OPEC+ nechce zmeniť ťažobnú politiku a predlžuje jednostranné zníženie produkcie ropy. To znamená, že aliancia nedovolí klesnúť cenám ropy na úkor poklesu zisku.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje trh s ropou je čínsky ropný boom. Zatiaľ čo Saudská Arábia bojuje s vysokým deficitom a znižuje objem exportu, Čína zvýšila produkciu najviac na svete. Jej najväčší konkurent Kanada mala ešte v roku 2019 náskok 800 000 barelov denne, no v súčasnosti je to už len polovica. Tento trend vážne ohrozuje skupinu krajín vyvážajúcich ropu.

Mohlo by ťa zaujímať: Lacný poľský benzín môže vyjsť Slovákov draho. Niektorí by za neho mali zaplatiť daň

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.