Pokles vo výrobnom sektore eurozóny sa v júni zintenzívnil, ukázali to najnovšie údaje z prieskumu S&P Global. Rovnako klesá aj dopyt po tovare z eurozóny. Slabé predajné výkony sú viditeľné predovšetkým v Rakúsku, Nemecku a Taliansku. Dokonca prvýkrát od januára 2021 klesla vo výrobe aj zamestnanosť.
Dopyt po tovare z eurozóny klesá
V júni eurozóna zaznamenala najprudšie zhoršenie sektora výroby tovarov od mája 2020. V Holandsku nastal najväčší pokles obchodu za 3 roky, zatiaľ čo Grécko zaznamenalo piate po sebe idúce zlepšenie výkonnosti vo výrobnom sektore. Celkovo klesol príjem nových objednávok najviac za posledných 8 mesiacov.
Výsledkom je, že výrobným podnikom sa v dôsledku zníženého dopytu nahromadili zásoby. Továrne reagujú zvýšenou aktivitou v oblasti znižovania zásob. Na druhej strane, júnový pokles výrobných nákladov bol najrýchlejší od júla 2009. Pokles nákladov je ale sprevádzaný nízkym dopytom, čo spôsobuje tlaky na konkurencieschopnosť.
Jediné Grécko zaznamenalo rast
Nasledujúci zoznam zobrazuje, akú hodnotu dosahujú krajiny na základe výrobného indexu PMI za mesiac jún. Hodnoty nad 50 bodov predstavujú rast.
- Grécko 51,8 (2-mesacňé maximum)
- Španielsko 48,0 (6-mesačné minimum)
- Írsko 47,3 (37-mesačné minimum)
- Francúzsko 46,0 (3-mesačné maximum)
- Holandsko 43,8 (37-mesačné minimum)
- Taliansko 43,8 (38-mesačné minimum)
- Nemecko 40,6 (37-mesačné minimum)
- Rakúsko 39,0 (38-mesačné minimum)
HCOB výrobný index eurozóny PMI zostavuje spoločnosť S&P Global z odpovedí na dotazníky zaslané pre výrobcov v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Holandsku, Rakúsku, Írsku a Grécku. Spoločne tvoria približne 3 000 firiem zo súkromného sektora.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Eurozóna má obmedzené možnosti
Správa o zníženom hospodárskom raste prichádza bezprostredne po tom, čo sa eurozóna dostala do technickej recesie. Európsky región totiž výrazne zaostáva za zvyškom sveta a dokonca rastie najpomalšie zo všetkých kontinentov na svete. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) je najrýchlejšie rastúcim regiónom Karibik a Južná Ázia.
Problémom je, že možnosti rastu eurozóny sú obmedzené. Na druhej strane, väčšina svetovej produkcie sa presúva práve do Južnej Ázie, kde je bezkonkurenčne najväčší objem lacnej pracovnej sily na svete. Je to jedna z oblastí, v ktorej Európa nemá šancu konkurovať.
Mohlo by ťa zaujímať: Európa bude čeliť vážnej kríze už od októbra tohto roka