Čas zobrať si úver na bývanie – banky zmierňujú dočasné opatrenia

Ekonomika úver
Agent, realtor, buyer.
Okazio PCMind of Pepe mobil

V posledných mesiacoch sa neustále sprísňovali podmienky poskytovania úverov na bývanie. Vďaka kríze sa však trh znovu rozbieha. Finančné domy uvoľňujú niektoré dočasné opatrenia, pričom úrokové sadzby ostávajú nízke.

Banky prijali dočasné opatrenia hlavne v oblasti príjmov z podnikateľskej činnosti a zo zahraničia. Následkom opatrení vlády, väčšina obyvateľov Slovenska ostala doma, čo značne znížilo ich príjmy. Obmedzil sa aj pomer (LTV) medzi veľkosťou poskytovaného úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti na 80 %. V niektorých prípadoch je tento pomer iba 60 %.

Mimoriadne opatrenia vlády sa postupne uvoľňovali, a preto aj banky zmierňujú podmienky. Niektoré finančné domy pristupujú k financovaniu bývania pre cudzích štátnych príslušníkov s pracovným pomerom na Slovensku. Zmiernila sa aj akceptácia príjmov zo závislej činnosti pre klientov, ktorí chodia aktívne za prácou do Česka, Maďarska a Rakúska. Uvoľňujú sa aj obmedzenia pre príjmy opatrovateliek v Rakúsku.

Tento trend nemusí trvať dlhodobo. Už v pondelok 13.07. sa pravdepodobne znovu budú sprísňovať opatrenia zo strany vlády. Dôvodom je narastajúci počet nakazených na území Slovenska. Ide hlavne o dochádzajúcich občanov zo zahraničia.

Na úver nepotrebujete vlastné peniaze

V čase podania žiadosti o úver musí byť aspoň jedna mzda poukázaná v prospech účtu klienta. Dôležité je nezabúdať na to, že priemerný mesačný príjem zníži bonitu klienta. Bonita následne ovplyvní sumu úveru. Niektoré banky zvýšili pomer LTV na 90 %, no každý klient je posudzovaný individuálne.

Ak sa chystáte kúpiť nehnuteľnosť, mali by ste mať finančnú rezervu aspoň 10 – 20 % z celkovej sumy. Niekedy však nie je nutné disponovať vlastnou rezervou, a tak máte možnosť požiadať o úver aj bez nej. Podmienkou ale musí byť postačujúci príjem. Dofinancovanie je možné spotrebným alebo stavebným úverom. Takáto možnosť predstavuje vyššie výdavky.

Úrokové sadzby sú stále veľmi priaznivé. Priemerná ročná úroková sadzba je na úrovni 1,09 %. Niekedy banka ponúka aj preplatenie poplatku za predčasné splatenie úveru, spracovanie žiadosti o úver, interné ocenenie nehnuteľnosti a podobne.

V nepriaznivej situácii sú segmenty hotelov, reštaurácií, maloobchodu, finančných služieb a cestovného ruchu. Banky často neposkytujú úvery pre žiadateľov, ktorí majú príjem z podnikateľskej činnosti práve z týchto oblastí.

Objem úverov na bývanie na konci mája podľa NBS narástol na 31,4 miliardy eur. V roku 2019 bola táto suma nižšia o 2,8 miliardy. Úvery stavebného sporenia sa pohybujú spolu na sume 2,4 miliardy eur. Medziročne ide o pokles 27,3 milióna eur.

Záver

Banky uvoľňujú dočasné opatrenia a úrokové sadzby sú stále nízke. Zdá sa, že teraz je ten správny čas zobrať si hypotéku. Je to však vysoko individuálne. Mnoho ľudí dokonca berie hypotéku aj keď ju nutne nepotrebuje, čomu nasvedčuje aj medziročný rast objemu.

Prečítajte si tiež

https://kryptomagazin.sk/ceny-nehnutelnosti-rastu-na-slovensku-najrychlejsie-v-eu-z-akeho-dovodu/

Best Wallet PCAnycoin mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.