Čakajú nás vyššie účty za vodu? Vláda schválila zmenu zákona

  • Vládna garnitúra schválila zmenu zákona.
  • K cene vody sa odteraz prirátava aj DPH vo výške 20 %.
  • Poplatok za vodu sa zvýši hlavne právnickým osobám a podnikateľským subjektom.
Ekonomika Cena vody stúpne minimálne o 20 %
Cena vody stúpne minimálne o 20 %. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/OlegRi
Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Za odbery podzemných vôd si priplatíme. Vládny kabinet na čele so stranou Smer-SSD totiž schválil zmenu zákona. Toto rozhodne Slovákov nepoteší. Téme sa venoval denník Pravda.

Zmenou zákona sa k cene vody odteraz prirátava aj DPH vo výške 20 %. Doteraz však nebola uplatňovaná, no vláda hľadá ďalšie možnosti, ako naplniť štátnu kasu.

Konkrétne vláda očakáva, že sa pokladnica naplní o zhruba 2,5 milióna eur ročne viac, keďže celkové výnosy z poplatkov za užívanie vôd predstavujú 12,5 miliónov eur ročne.

Poplatok za vodu sa zvýši hlavne právnickým osobám a podnikateľským subjektom. Tam patria napríklad vodárenské spoločnosti, poľnohospodári, prevádzkovatelia kúpalísk a liečebné a rehabilitačné zariadenia.

Vláda schválila zmenu zákona

Vláda schválila zmenu zákona. Zdroj: shutterstock.com/Studio_Fennel

Cieľom tejto zmeny zákona, ktorá pochádza od ministerstva životného prostredia a jeho ministra Tomáša Tarabu (SNS), bola stabilizácia výnosov pre správcu vodohospodársky významných vodných tokov určených na krytie ich ekonomicky oprávnených nákladov.

Taktiež je zmena v tom, že Slovenský vodohospodársky podnik sa stal príjemcom poplatkov za vypúšťané odpadové vody do povrchových vôd.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zmenou má prejsť aj výpočet vody

Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík už potvrdil, že o tejto téme diskutuje aj s vodármi. O podobnú zmenu sa snažil už v roku 2017. Vtedy sa to ale z viacerých dôvodov nepodarilo presadiť, ale téma je opäť na stole.

Hiljenčík ale upokojuje, že ceny vodného a stočného neporastú plošne. Na druhej strane podotkol, že navýšenie pocítia tí, ktorí odoberajú vodu pravidelne, tým myslel napríklad obyvateľov bytoviek.

Podľa jeho názoru predstavuje nový systém zrovnoprávnenie postavenia všetkých odberateľov vo vzťahu k vodárenským spoločnostiam. Pravdou však ostáva, že podobný mechanizmus už funguje pri ostatných regulovaných sieťových odvetviach, kde bolo vodárenstvo doteraz výnimkou.

Ani vodárom sa nepáči to, že ceny vody na Slovensku patria k najnižším v Európskej únii. V susednom Česku je to až takmer trojnásobok. Nízke ceny za vodu sa odzrkadlili na tom, že vodárenským spoločnostiam chýbajú peniaze na modernizáciu.

Tá by mala postupovať od výmeny potrubí, pretože tie aktuálne už dosluhujú. Vyššie avizovaná zmena by preto mohla pomôcť priniesť viac peňazí na obnovu infraštruktúry. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví chce vyhlášku predstaviť koncom mája.

Prečítajte si aj: Slováci pozor: Výpočet cien vody prejde zmenou, koľko zaplatíte po novom?

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.