Slováci pozor: Výpočet cien vody prejde zmenou, koľko zaplatíte po novom?

  • Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má v pláne zmeniť výpočet cien vody.
  • Nepredpokladá však plošné zvyšovanie cien za vodu.
  • Peniaze by mali pomôcť vodárom s modernizáciou potrubí.
Ekonomika Výpočet cien vody by sa mal zmeniť
Výpočet cien vody by sa mal zmeniť. Zdroj: shutterstock.com/r.classen/Cast Of Thousands
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) má v pláne zmeniť výpočet cien vody na Slovensku. Máme sa obávať zvyšovania alebo sa to dotkne iba niektorých? Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík už potvrdil, že o tejto téme diskutuje aj s vodármi. O podobnú zmenu sa snažil už v roku 2017. Vtedy sa to ale z viacerých dôvodov nepodarilo presadiť, ale téma je opäť na stole.

Znamená to, že máte privedenú ku sebe vodovodnú prípojku, ktorú musel niekto zriadiť, ktorú musí niekto udržiavať. Na tej vodovodnej prípojke je nejaký vodomer, ktorý je treba ciachovať, treba to potrubie čistiť, treba sa o tú vodu starať.

Predseda ÚRSO Hiljenčík ale upokojuje, že ceny vodného a stočného neporastú plošne. Na druhej strane podotkol, že navýšenie pocítia tí, ktorí odoberajú vodu pravidelne, tým myslel napríklad obyvateľov bytoviek.

Nemalo by nastať výrazné zdražovanie

Nemalo by nastať výrazné zdražovanie. Zdroj: shutterstock.com/Gyorgy Barna

Podľa jeho názoru predstavuje nový systém zrovnoprávnenie postavenia všetkých odberateľov vo vzťahu k vodárenským spoločnostiam. Pravdou však ostáva, že podobný mechanizmus už funguje pri ostatných regulovaných sieťových odvetviach, kde bolo vodárenstvo doteraz výnimkou.

Ani vodárom sa nepáči to, že ceny vody na Slovensku patria k najnižším v Európskej únii. V susednom Česku je to až takmer trojnásobok. Nízke ceny za vodu sa odzrkadlili na tom, že vodárenským spoločnostiam chýbajú peniaze na modernizáciu.

Tá by mala postupovať od výmeny potrubí, pretože tie aktuálne už dosluhujú. Vyššie avizovaná zmena by preto mohla pomôcť priniesť viac peňazí na obnovu infraštruktúry. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví chce vyhlášku predstaviť koncom mája.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Minister Taraba rieši situáciu s nelegálnymi studňami

Na Slovensku sú podľa údajov rezortu životného prostredia tisícky nelegálne postavených studní. Studňa vybudovaná bez povolenia sa považuje za čiernu stavbu a vlastníkovi hrozí pokuta, ktorá sa môže vyšplhať u fyzických osôb aj na niekoľko tisíc eur.

Najväčším problémom podľa ministra Tarabu je v tomto konkrétnom prípade klesanie spodných vôd, takže jeho aktuálnym cieľom ako ministra je dostať spodné vody opäť pod kontrolu a situáciu s nimi natrvalo stabilizovať.

Na ministerstve zvažujeme, že zavedieme niečo ako amnestiu na studne. Na Slovensku sú stovky tisíc studní, ktoré sú ilegálne postavené. Nahlasovacia a schvaľovacia činnosť je enormná.

Minister Taraba sa chce pozrieť aj na cenu úžitkovej vody. Tá sa podľa jeho slov nemenila 12 rokov. V nasledujúcich týždňoch ho bude zaujímať aj téma odberu vody právnickými osobami.

Prečítajte si aj: Niektorí Slováci možno získajú špeciálnu „amnestiu”. Vyhnú sa tak tisícovej pokute

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.