Čakajú nás veľké zmeny: Toto je nová budúcnosť peňazí

Ekonomika Toto je budúcnosť peňazí
Toto je budúcnosť peňazí. Zdroj: shutterstock.com/Dragana Gordic/atk work
Freedum fighters PCBitmarkets

Závratný vzostup bitcoinu a ďalších kryptomien vytvoril nové výzvy pre vlády a centrálne banky, ktoré sa snažia o reguláciu. V priebehu niekoľkých rokov sa kryptomeny rozrástli z pôvodných digitálnych noviniek na biliónové technológie s potenciálom narušiť globálny finančný systém. 

Pre ich zástancov sú kryptomeny akousi demokratizačnou silou, ktorá odoberá moc tvorby peňazí a kontroly z centrálnych bánk. Kritici tvrdia, že práve nedostatočná právna regulácia dáva príležitosť rôznym zločineckým skupinám, teroristickým organizáciám a nečestným štátom, zatiaľ čo samotné aktíva vyvolávajú určité nerovnosti, zažívajú vysokú volatilitu a taktiež spotrebúvajú vysoké množstvo elektrickej energie.

Iný kraj, iný mrav

Predpisy týkajúce sa používania kryptomien sa v jednotlivých krajinách líšia. Niektoré ich úplne zakazujú, niektoré obmedzujú a niektoré prijímajú ako zákonné platidlo. Ak si porovnáme Slovenskú republiku, kryptomeny podľa našich právnych predpisov podliehajú vysokým daniam. Maximálna sadzba za dane a odvody môžu spolu dosiahnuť až 39%.

V porovnaní s inými krajinami, akou je napríklad Nemecko, sa naň vzťahuje nulová daň v prípade, ak by ste držali kryptomeny dlhšie ako jeden rok. Ak ale plánujete do Nemecka vycestovať za účelom ťažby kryptomien či stakingu, nevyhnete sa progresívnym daniam. Ak ste ako občan Slovenskej republiky nakúpili kryptomeny a aj napriek tomu chcete predať s nulovou daňou, nevyhnutné je, aby ste sa na nemeckom území zdržiavali minimálne šesť mesiacov a kryptomeny držali viac ako jeden rok.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Nemecko je cryptofriendly

Nemecko je cryptofriendly. Zdroj: shutterstock.com/ezphoto

Kryptomeny aj ako konkurencia digitálnym menám

Od februára 2023 zvažuje približne 114 krajín, vrátane Spojených štátov a Číny, zavedenie vlastných digitálnych mien centrálnej banky (CBDC), aby mohli vo svojej podstate konkurovať kryptomenám. Práve Čínu zaraďujeme medzi krajiny, ktorá pracuje na vývoji digitálneho juana už od roku 2014 a Spojené štáty americké nesmú zaostávať, aby dolár nestratil svetovú nadvládu v medzinárodných zúčtovaniach.

Odborníci tvrdia, že záujem o CBDC sa zintenzívnil v roku 2019, keď Facebook (Meta) oznámil, že vytvorí vlastnú digitálnu menu s názvom Libra, ktorá potenciálne ponúka platobnú možnosť pre svojich používateľov. Tento návrh samozrejme európski ministri financií neodsúhlasili. 

Nechýba ani snaha zo strany európskych legislatívcov vytvoriť digitálne euro. Ide o snahu krajín vytlačiť digitálnu menu, ako centrálnu menu používanú na transakcie, aby mohli konkurovať dobre známym kryptomenám. 

Jedným zo spôsobov implementácie CBDC by bolo, keby občania mali účty priamo v centrálnej banke. To by vládam mohlo poskytnúť nové výkonné spôsoby riadenia ekonomiky. Vzniklo by tak síce bezpečné digitálne aktívum, no aké riziká to prinesie nám? Táto centralizácia nám s prehľadom môže potenciálne ohroziť naše súkromie a kybernetickú bezpečnosť, čo sa mnohým určite páčiť nebude.

Každý rok stúpa počet obchodníkov investujúcich do kryptomien. Prečo sú také obľúbené?

V novembri 2021 cena jedného bitcoinu vyskočila na viac ako 60 000 dolárov. Od tohto posledného vrcholu sme zažili síce jeho vysokú volatilitu, s ktorou spájame najmä celosvetovú globálnu krízu či niektoré skrachované burzy, no aj napriek týmto problémom sa dokázal udržať. Má čoraz viac užívateľov a niektoré podniky či eshopy umožňujú platbu v týchto aktívach

V krajinách, ktoré majú historicky slabú menu, sa bitcoin stal obľúbeným u populistických lídrov. V roku 2021 prijal El Salvádor bitcoin ako zákonné platidlo a tým momentom sa stal dokonca prvou takou krajinou, hoci tento krok vyvolal kritiku a viaceré protesty. 

Obľúbenosť kryptomien a najmä bitcoinu do značnej miery vyplýva z ich decentralizovanej povahy. Dajú sa previesť pomerne rýchlo a anonymne, bez potreby banky, ktorá by mohla transakciu zablokovať či účtovať poplatky. Nakoľko je bitcoin ako digitálne aktívum najznámejší a najobľúbenejší, niektorí ho považujú za uchovateľa hodnoty a ako prostriedok boja proti inflácii v porovnaní s bankovým sektorom, ktorý peniaze tlačí v podstate zo vzduchu.

Bitcoin koreluje s bankovým sektorom

Bitcoin koreluje s bankovým sektorom. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN

Bitcoin reaguje aj na zlyhávajúci bankový sektor

Ako pekný príklad dôveryhodnosti v bitcoin si môžeme predstaviť len nedávne udalosti spojené so zlyhávaním najznámejších bánk, ktorým sa nalepili dočasné náplaste, ktoré nebudú držať navždy. Akonáhle bola bankám poskytnutá pomoc, na bitcoine sme zaznamenali prudký percentuálny nárast, ktorý ukazuje jeho silu a čoraz väčšiu dôveru investorov. Ešte 10. marca sa bitcoin pohyboval v hodnote približne 20 000 amerických dolárov a dnes, o pár týždňov neskôr prekonal hranicu 30 000 USD. 

Aj napriek ich obľúbenosti sa stávajú často terčom útokov najmä z toho dôvodu, že sa kryptomeny využívajú najmä na trestnú činnosť, prostredníctvom ktorých dochádza k nelegálnym transakciám. V takomto prípade samozrejme netvrdíme, že je to správne, no vzhľadom na dnešnú vysokú infláciu a peniaze, ktoré strácajú postupne na hodnote, sú kryptomeny jednou z najvhodnejších možností investície.

Čo nám prinesie budúcnosť peňazí?

Pre niektorých sú kryptomeny síce len obyčajnou špekuláciou s vysokou volatilitou, no pri správnom výbere dokážu jednoznačne prekvapiť a zároveň poslúžiť aj ako dobrý uchovávateľ hodnoty do budúcnosti. Digitálna mena konkuruje kryptomenám vo vysokej miere a snaží sa jej zavedením nájsť tú zlatú strednú cestu, ktorá je najvhodnejšia pre regulátorov. 

Čoraz intenzívnejšie dnes počúvame o možnej dedolarizácii, s ktorou spájame aj BRICS. Ide o zoskupenie krajín, ktoré plánujú dolár nahradiť v globálnom obchode a ktoré majú vo svojom pláne vytvoriť jednotnú svetovú rezervnú menu. Zaraďujeme tu krajiny ako Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika. Aj keď sa to zdá byť nemožné, ich konečným cieľom je vytvoriť konkurencieschopnosť na svetovom trhu.

To, že toto zoskupenie krajín vyvíja snahu vytvoriť jednotnú menu či zmeniť globálne povedomie vo svete ešte neznamená, že sa to stane v priebehu pár mesiacov. Vyžaduje si to obrovské úsilie a ešte pomerne dlhú cestu, no všetko nasvedčuje tomu, že v priebehu pár rokov môže zažiť americký dolár kolaps. To však neznamená, že ak držíte aktuálne americké doláre, že ich máte v rýchlosti vymeniť. 

Vzhľadom na to, že vývoj technológie a techniky ide vpred neuveriteľným tempom, mnoho faktov nám uniká pomedzi prsty. Mnohí z nás si ani nestíhajú uvedomiť, že hotovostné peniaze sa postupne vytrácajú, nakoľko je pre nás dostupnejšie platiť platobnou kartou, takže s vysokou pravdepodobnosťou postupne zaniknú. Aj keď  nedokážeme stopercentne uviesť, aká budúcnosť peňazí nás čaká, alternatív máme určite mnoho.

Prečítaj si aj: Elon Musk vydáva dôležité varovanie

txbtxb
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.