Čaká nás nová doba? Éra kryptomien je údajne nevyhnutná

Novinky Kryptomeny sú budúcnosť
Kryptomeny sú budúcnosť. Zdroj: shutterstock.com/Vit-Mar/Peera_stockfoto
Freedum fighters PCFlockers mobil

Najbohatší muž Taiwanu a predseda Fubon Group, Daniel Tsai, nedávno v svojom prejave na National Taiwan University uviedol, že budúca zelená ekonomika bude vyžadovať aj používanie digitálnych mien. Kryptomeny majú čoraz väčší význam a blockchain už ovplyvňuje aj tradičné investície a financovanie, uvádza správa Finbold.

Budúca ekonomika má byť šetrná k životnému prostrediu, čo vedie k názoru, že transakcie budú skôr založené na blockchaine ako súčasné tradičné menové prevody. Daniel Tsai upozornil na potrebu zavádzania umelej inteligencie (AI) a jej energetickú spotrebu, ktorá má byť významným prínosom pri využívaní obnoviteľných zelených zdrojov energie.

Prvý krok v masovej adopcii

Taiwan tento rok reguloval virtuálne meny návrhom zákona, ktorý ich má jasne definovať. Práve regulácie sú nevyhnutným krokom potrebným na to, aby sa kryptomeny mohli tešiť masovému prijatiu. Samy o sebe sú totiž príliš rizikové a nikdy sa pre ne nerozhodnú najväčšie inštitúcie sveta, kým nebudú na trhu jasne dané pravidlá.

Jedným z takýchto krokov má byť aj prijatie spotového bitcoinového ETF (fond obchodovaný na burze), ktoré značne prepojí fungovanie tradičných trhov s trhom digitálnych aktív. Tradiční správcovia aktív totiž poskytnú nákup Bitcoinu priamo na spotovom trhu. Ani to ale stačiť nebude, pokiaľ chceme, aby kryptomeny boli budúcnosťou.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Budúcnosť sú kryptomeny, no nie tie, ktoré máme v súčasnosti

Na to, aby sa kryptomeny stali prioritným platidlom budúcnosti sa musí ich volatilita stabilizovať. Nikto si nebude kupovať tovary a služby bežnej spotreby za menu, ktorá môže za jediný deň stúpnuť alebo klesnúť o 10 %. Preto je aj v súčasnosti táto trieda aktív považovaná predovšetkým za špekulačnú zložku portfólia.

Budúcou formou kryptomien môžu byť práve CBDC (digitálne meny centrálnych bánk). Budú fungovať taktiež v digitálnej forme ako kryptomeny, no zároveň ich bude vydávať centrálna banka. Tá reguláciami odstráni prekážku, ktorá bráni adopcii kryptomien.

Na druhej strane ale CBDC nezastávajú rovnakú myšlienku ako kryptomeny, ktoré poznáme v súčasnosti. Sú totiž centralizované, zatiaľ čo kryptomeny ako Bitcoin sú decentralizované. A tu sa dostávame k hlavnému problému. Ak je niečo plne decentralizované, nemôže dôjsť ku celosvetovému prijatiu. Bez regulácií totiž môže nastať chaos.

Mohlo by ťa zaujímať: Ak vlastníte kryptomeny, tak zbystrite: V januári môže nastať najočakávanejšia udalosť

Pepe Unchained PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.